Zdjęcie: Komenda Miejska Policji w Rzeszowie
Reklama

21 wykroczeń kierowców odnotowali rzeszowscy policjanci podczas piątkowej akcji “Przejezdne skrzyżowania”. Dyscyplinowano nawet instruktora nauki jazdy. 

W poniedziałek Komenda Miejska Policji w Rzeszowie podała wyniki piątkowej akcji na rzeszowskich drogach. To była pierwsza odsłona “Przejezdnych skrzyżowań”. 29 policjantów od 6:30 przez dwie godziny bacznie obserwowało, co się dzieje na skrzyżowaniach ulic: Cieplińskiego i Piłsudskiego, Targowej i Piłsudskiego, Hetmańskiej i Powstańców Warszawy, Podwisłocze i Powstańców Warszawy, Marszałkowska i Kochanowskiego.

Akcja “Przejezdne skrzyżowania”, która będzie trwała w każdy piątek do końca października, została zainicjowana przez Urząd Miasta w Rzeszowie. Urzędnicy twierdzą, że korki w mieście w ogromnym stopniu powodują sami kierowcy, bo na skrzyżowaniach za wolno ruszają, między autami są zbyt duże odległości. Ratusz namówił więc policję, by z większym zaangażowaniem zaczęła wychwytywać “śpiochów” za kierownicą.

Z danych opublikowanych przez KMP w Rzeszowie wynika, że funkcjonariusze w trakcie akcji wyłapali 21 wykroczeń kierowców, którzy przyczyniali się do powstawania utrudnień i zatorów. Dominowało wjeżdżanie na skrzyżowanie bez możliwości kontynuowania dalszej jazdy. Takich wykroczeń funkcjonariusze wychwycili aż 19.

– W kilkudziesięciu przypadkach policjanci interweniowali i korygowali inne błędy popełniane przez kierujących – relacjonuje nadkom. Adam Szeląg, rzecznik rzeszowskiej KMP. Wśród popełniających błędy był nawet instruktor nauki jazdy.

Zdjęcie: Komenda Miejska Policji w Rzeszowie

Policja twierdzi, że pierwszy dzień akcji potwierdził wiele wcześniejszych spostrzeżeń funkcjonariuszy. Najczęściej popełnianymi błędami przez kierowców było zatrzymywanie się w nieprawidłowym miejscu w stosunku do sygnalizatora i znaków poziomych – zbyt daleko od sygnalizatora, bądź już za linią wyznaczającą miejsce do zatrzymania. 

Potwierdziło się również pozostawianie przez kierowców dużych odległości pomiędzy pojazdami, przez co inni kierowcy nie mogli opuścić skrzyżowania w tym samym cyklu świateł. Policjanci wyłapali również błędy polegające na niewykorzystywaniu wolnych pasów ruchu, z których można kontynuować jazdę w zamierzonym kierunku. 

Akcją “Przejezdne skrzyżowanie” jest objętych 9 rzeszowskich skrzyżowań: ul. Lisa-Kuli z ul. Jagiellońską, al. Cieplińskiego z al. Piłsudskiego, ul. Targowa z al. Piłsudskiego, placu Śreniawitów z ul. Dąbrowskiego, ul. Hetmańska z al. Powstańców Warszawy, ul. Hetmańska z ul. Wincentego Pola, ul. Marszałkowska z ul. Kochanowskiego, ul. Lwowska z al. Rejtana, ul. Kwiatkowskiego i ul. Podwisłocze z al. Powstańców Warszawy.

– Głównym założeniem akcji jest działanie prewencyjne i edukacyjne – przypomina nadkom. Adam Szeląg.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: