Fot. Archiwum rodzinne. Na zdjęciu Tadeusz Gliwa z żoną Marią
Reklama

Upowszechnienie wiedzy na temat wybitnych słocińskich bohaterów z czasów Bitwy Warszawskiej oraz wojny polsko-bolszewickiej – to cel projektu „Słocińskie Korzenie Wolności”, który będzie realizował Rzeszowski Dom Kultury. 

Mieszkańcy Rzeszowa, a szczególnie osiedla Słocina, po raz kolejny zyskają niepowtarzalną okazję przeniesienia się w czasie, by stać się świadkami ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Wszystko za sprawą projektu „Słocińskie Korzenie Wolności”. Projekt RDK został doceniony przez ogólnopolski program Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”.

Motywem przewodnim projektu będzie wystawa „Słocińscy bohaterowie Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej”, poświęcona pamięci osób walczących z bolszewikami, które wychowały się w dawnej wsi Słocina – aktualnie jednego z osiedli Rzeszowa.

Wśród broniących dopiero co odzyskanej wolności znaleźli się: Michał Aletański, Władysław Bereś, Tadeusz Gliwa, Józef Gnat, Stanisław Kaznecki, Antoni Kłapa oraz Władysław Stanio. Wcześniej, podczas I wojny światowej, o wolność walczyli m.in. Edward i Józef Beresiowie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 4 października, o godz. 16:00 w sali wystawienniczo-multimedialnej RDK filia Słocina przy ul. Paderewskiego 154. Wstęp bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Wystawę będzie można oglądać do 30 października, od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-19:00.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Dla zwiedzających przygotowane zostaną bezpłatne pamiątkowe katalogi wystawy, stylizowane na gazety rzeszowskie okresu międzywojennego – zapowiada Daniel Czarnota z Rzeszowskiego Domu Kultury. 

„Korzenie…” wspierają: SP nr 5, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Słocińskiej, Fundacja Technika Militarna i Górska Szarotka. Partnerem jest Archiwum Państwowe w Rzeszowie. To kolejna inicjatywa RDK, po ubiegłorocznym sukcesie „Damy z Kotylionem” o Helenie Szajer, wspominająca zasłużonych dla polskiej wolności mieszkańców dawnej wsi Słocina.

Fot. Archiwa rodzinne. Na zdjęciu odznaczenie Władysława Stanio przed kościołem w Łowiczu
Fot. Archiwum rodzinne. Na zdjęciu Stanisław Kaznecki
Zdjęcie: Materiały rodzinne. Władysław Stanio, 1918 r.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama