Służba Więzienna przekazała kolejny samochód. Dla Muzeum Techniki i Militariów

Reklama

Podkarpacka Służba Więzienna wręcza kolejne prezenty. W środę obdarowała Peugeot Partnerem rzeszowskie Muzeum Techniki i Militariów. I tym razem w obecności Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości. 

 

We wtorek, jak informowaliśmy, Okręgowa Służba Więzienna w Rzeszowie przekazała rzeszowskiemu Caritasowi dwa dostawcze renault, które funkcjonariusze wycofali z użytkowania. W środę prezent na czterech kółkach dostało działające w Rzeszowie od 2011 roku Muzeum Techniki i Militariów, jedyne takie na Podkarpaciu. 

Muzeum założył gen. Tomasz Bąk, który w latach 2008-2010 był dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Gen. Bąk jest pasjonatem techniki i historii, lubi pracować z młodzieżą. W uroczystym przekazaniu pojazdu brał udział Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości i kandydat w wyborach na prezydenta Rzeszowa. 

– Muzeum jest w stanie rozwoju. Cały czas sprowadzane są zabytki. Na przeszło 1000 metrów kwadratowych, staraniem pana generała, zgromadzono mnóstwo sprzętów – nie tylko wojskowych, ale i codziennego użytku, zabytki techniki, których próżno by szukać gdzie indziej – podkreślał Marcin Warchoł.

– Marzę o tym, aby to muzeum rozwinęło się na taką skalę, jak podobne placówki na zachodzie Europy, jak np. muzeum techniki w Brukseli. Będę wspierał pana generała w tych staraniach, tak jak wspieramy dzisiaj przekazując symbolicznie ten samochód ze Służby Więziennej – dodał wiceminister Warchoł. 

Przekazany przez Służbę Więzienną pojazd to dostawczo-osobowy Peugeot Partner, z których dotychczas korzystał Zakład Karny w Rawiczu. Pojazd symbolicznie przekazał płk Marek Grabek, dyrektor Okręgowej Służby Więziennej w Rzeszowie.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Ten pojazd będzie z pewnością cały czas w ruchu. Przyszedł okres wiosenno-letni, czas porządków na strychach i w szopach. Mamy bardzo dużo zgłoszeń od osób, które chcą przekazać eksponaty do muzeum. To auto pozwoli nam dotrzeć do naszych darczyńców i wzbogacać zbiory muzeum – mówił generał Tomasz Bąk.

Obecnie w zbiorach Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie znajduje się ok. 3,5 tys. eksponatów, w tym samoloty wojskowe, pojazdy pancerne czy kolekcja starych samochodów i motocykli. Od samego początku swojego istnienia muzeum współpracuje z OSW w Rzeszowie i podkarpackimi jednostkami penitencjarnymi.

Na ekspozycji znajdują się wycofane z użytkowania pojazdy i sprzęt Służby Więziennej. Muzeum dysponuje również wystawą historycznego i obecnego umundurowania SW. Placówka ma swoją siedzibę przy ulicy Dąbrowskiego. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama