Zdjęcie: Materiały grupy "Opowieści z Walizki"

– To nasza odpowiedź na obrazkowy, pośpieszny świat. Proponujemy powrót do kultury „żywego” słowa, słowa, które jest darem, ma moc – mówi Joanna Sarnecka, która wraz Maciejem Harną będzie w sobotnie popołudnie w Rzeszowie prezentować bajkę pt. „O dwóch narzeczonych” z cyklu „Bajki, które pomagają dorosnąć”.

Kto nie lubił bajek, gdy był dzieckiem. Tym starszym pewnie czytali je rodzice lub dziadkowie, te młodsze najczęściej oglądają je w telewizji lub internecie. W najbliższą sobotę (10 lutego) o godz. 15:00 będzie można wysłuchać bajki w niecodziennej odsłonie w ramach cyklu „Bajki, które pomagają dorosnąć”.

Przedstawią je Joanna Sarnecka (opowiada) i Maciej Harna, który będzie jej wtórował na lutni arabskiej oud – instrument charakterystyczny dla orientu, także dla Izraela, a ten konkretnie pochodzi z Jerozolimy –  jest nieprzypadkowy, bo artyści rzeszowskiej publiczności przedstawią bajkę pt. „O dwóch narzeczonych”.

– Bajka pochodzi z tradycji izraelskiej. Przywołuje obrazy i symbole, charakterystyczne dla tamtej kultury, czytelne także i dla nas. Poprzez baśnie poznajemy świat, także inne kultury. Taki jest nasz pomysł na opowieści, jest to wspólna podróż po świecie na słowach i dźwiękach – wyjaśnia Joanna Sarnecka.

– Opowiadamy baśnie, historie już od 9 lat. To nasza odpowiedź na obrazkowy, pośpieszny świat. Proponujemy powrót do kultury żywego słowa, słowa, które jest darem, ma moc. Z doświadczenia wiemy, że ludzie dziś potrzebują opowieści, by lepiej rozumieć świat i siebie, potrzebują też słuchania. To odwieczny sposób budowania wspólnoty – dodaje.

W JIM Cafe w Rzeszowie (ul. Grunwaldzka 16) Joanna Sarnecka i Maciej Harna prowadzą cykl spotkań z opowieściami zainspirowani myślą Bruno Bettelheima o inicjacyjnym pochodzeniu baśni. Stąd nazwa cyklu: „Bajki, które pomagają dorosnąć”.

–  W bajce prezentowanej w sobotę również zmierzymy się z tematem pragnienia, wyboru moralnego, postawy życiowej. Dzieci po prostu podążają za fabułą, a baśń działa. Nasze historie w warstwie słownej są improwizowane, ale nigdy ich nie upraszczamy, nie banalizujemy. Traktujemy poważnie baśń jako całość, przekaz z przeszłości – wyjaśnia Sarnecka.

– Staramy się zwykle zaprosić dzieci do tańca i tak będzie również tym razem. Tym razem zdecydowaliśmy się też na użycie prostych lalek-szmacianek, żeby wspomóc uwagę słuchaczy – dodaje.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Joanna Sarnecka i Maciej Harna są współtwórcami projektu „Opowieści z walizki”, czyli grupy opowiadaczy, którzy od 2009 r. ożywiają dawne i współczesne historie i bajki. Inspiracje do swoich działań czerpią z wielokulturowej tradycji Polski oraz bogactwa światowego dziedzictwa kulturowego.

Muzyka towarzysząca ich opowieściom jest tradycyjna, co też nie znaczy, że uciekają od nowych form i nowej przestrzeni dla dźwięków i tradycyjnych, starych lub rekonstruowanych instrumentów.

Występują w kameralnych przestrzeniach: w domach kultury, teatrach, szkołach i przedszkolach, muzeach, świetlicach środowiskowych i zakładach karnych. Gościli na festiwalach artystycznych, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie, Festiwalu Literacki Sopot 2016, na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie, kilkukrotnie na Spotkaniach Teatralnych InNowica oraz podczas Europejskich Dniach Dziedzictwa w Rzeszowie.

Ponadto Joanna Sarnecka i Maciej Harna, kreują i realizujemy projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne, a także współpracują ze środowiskami zagrożonymi wykluczeniem społecznym: mniejszościami kulturowymi, osobami objętymi opieką świetlic środowiskowych, osobami niepełnosprawnymi, więźniami.

Joanna Sarnecka jest antropologiem kultury. Aktorsko uczestniczy w przedsięwzięciach teatrów offowych, a także inicjuje i angażuje się w projekty z pogranicza sztuki i działań społecznych. Tańczy butoh. Pisze opowiadania i prozę poetycką („Dziennik uciekiniera”). Współpracuje z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie zajmuje się edukacją teatralną.

Maciej Harna to muzykolog, multiinstrumentalista, pedagog; gra na instrumentach strunowych: lirze korbowej, gitarze, oud, lutni; poszukuje inspiracji m.in. w muzyce dawnej, dziadowskiej, a także sefaradyjskiej; od 25 lat prowadzi Orkiestrę Jednej Góry Matragonę oraz towarzyszy podczas koncertów punkowemu zespołowi z Bieszczadów – KSU.

Wstęp na bajkę kosztuje 25 zł. Jeden bilet obejmuje dorosłego i dziecko. Miejsca należy wcześniej rezerwować pod numerem: 510 946 476.

Zdjęcie: Materiały grupy „Opowieści z Walizki”

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama