Zdjęcie: Pixabay

„Sokrates” w Rzeszowie otworzył zapisy na szczepienia preparatem Johnson&Johnson od 4 do 14 maja. Zgłaszać mogą się wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat. Tymczasem rząd nie zezwala na rejestrację roczników młodszych od ’72.  

W piątek na swoim profilu na Facebooku rzeszowski „Sokrates” poinformował o rozpoczęciu zapisów na szczepienia przeciwko COVID-19 jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. Zaplanowano je między 4 a 14 maja.

– Zapisy są otwarte dla wszystkich chętnych, którzy ukończyli 18. rok życia. Wystarczy wysłać maila – zawiadomiła nas pani Ewa. – Jak to się ma do narodowego programu szczepień? – dopytuje kobieta. Przypomnijmy, że 23 kwietnia rząd otworzył rejestrację dopiero dla osób urodzonych w 1972 roku. 

O wyjaśnienia poprosiliśmy Narodowy Fundusz Zdrowia. – Post, który „Sokrates” zamieścił na swoim Facebooku, jest dość niefortunny i nieprecyzyjny. Należy jednak zaznaczyć, że zapisy to nie to samo co rejestracja – mówi nam Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego NFZ-u.

Zapisy w jego rozumieniu miałyby oznaczać „wyrażenie woli”. – Dzięki takim mailom placówka może oszacować, jakie jest zainteresowanie szczepieniami i zamówić odpowiednią liczbę dawek, tak aby żadna z nich się nie zmarnowała. Dopiero później następuje rejestracja – wyjaśnia Śliż. 

Zgodnie z rządowym planem rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla 18-latków ma ruszyć 9 maja. Nowy i pełny harmonogram szczepień znajduje się – TUTAJ

– Aktualnie tworzymy jedynie listę chętnych na szczepienia Johnson&Johnson – potwierdza Daniel Dąbek, koordynator ds. szczepień w „Sokratesie”. – Dzwonić i umawiać na szczepienia młodsze osoby będziemy dopiero wtedy, gdy pozwoli na to rozporządzenie – przekazuje nam Dąbek. 

Przychodnia chwali się dobrym tempem szczepień.  „W placówkach NZOZ 'Sokrates’ na ul. Granicznej 4b w Rzeszowie oraz w Ośrodku Zdrowia w Zgłobniu szczepienia idą pełną parą. Staramy się o zwiększenie liczby dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca oraz Pfizer. W przyszłym tygodniu przewidziana jest ich podwójna ilość” – pisze ośrodek w swoich mediach społecznościowych. 

Jak dotąd, w Polsce wykonano 9 806 960 szczepień, z czego 7 311 128 pierwszą dawką. Samo Podkarpacie szczepiło dotychczas nieco ponad pół miliona razy. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama