Reklama

Andrzej Duda, kandydat PiS, wygrał wybory prezydenckie – tak wynika z sondażu IPSOS dla TVP, TVN24 i Polsat News.

Z najnowszego sondażu late poll wynika, że na Dudę głosowało 52 proc. wyborców, na urzędującego jeszcze prezydenta Bronisława Komorowskiego, popieranego przez PO, 48 proc. Poprzedni sondaż exit poll dawał Dudzie 53-procentowe poparcie, Komorowskiemu – 47 proc.

Frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła 55,5 proc.

– Polacy wybrali. Gratuluję Andrzejowi Dudzie i mam nadzieję, że będzie dobrze wypełniał obowiązki Prezydenta RP dla dobra Polski i wszystkich Polaków – skomentowała wyniki na Faceboooku podkarpacka europosłanka PO Elżbieta Łukacijewska.

Największe poparcie na Podkarpaciu

Andrzej Duda w sondażu exit pool uzyskał na Podkarpaciu największe poparcie w Polsce. Zdobył 70,4 proc. głosów. W sondażu late poll ten wynik jest już trochę niższy, ale nadal największy – 69,1 proc.

Komorowski wygrał w dziewięciu województwach, a Duda w siedmiu. Duda wygrał również województwie lubelskim i świętokrzyskim (po 63,7 proc.), podlaskim (62,2 proc.), małopolskim (61,5 proc.), mazowieckim (53,9 proc.) i łódzkim (52,8 proc.).

Bronisław Komorowski triumfował w województwie opolskim (63,2 proc. głosów), pomorskim (57,9 proc.), wielkopolskim (57,3 proc.), lubuskim (57 proc.), zachodniopomorskim (56,5 proc.), warmińsko-mazurskim (56,4 proc.), kujawsko-pomorskim (56 proc.), dolnośląskim (52 proc.) oraz śląskim (50,3 proc.).

– Nie udało się tym razem, tak zdecydowali obywatele Polski wolnej, Polski demokratycznej. Demokracja polega na tym, że werdykty wyborcze nie tylko się uznaje, ale również szanuje, dlatego gratuluję mojemu konkurentowi panu Andrzejowi Dudzie i życzę udanej prezydentury. Idą następne bitwy i wyzwania. Trzeba powstrzymać narastającą falę nienawiści. Dziękuję pospolitemu ruszeniu na rzecz wolnej Polski – mówił Bronisław Komorowski.

Otwarta prezydentura

Andrzej Duda podziękował Bronisławowi Komorowskiemu za rywalizację w kampanii wyborczej i za gratulacje, które mu złożył.

– Chciałem podziękować wszystkim Polakom, którzy zagłosowali dziś w wyborach prezydenckich na swojego kandydata, dziękuję wszystkim, bo wybory są solą demokracji. Drzwi pałacu prezydenckiego będą otwarte. Jestem otwarty na rozmowy. To nie będzie prezydentura zamknięta – mówił Duda.

– Postaramy się, tak jak mąż powiedział, spełnić obietnice, które mąż składał w tej kampanii. Postaram się być dobrą Pierwszą Damą – powiedziała Agata Duda, żona Andrzeja Dudy.

Nowy prezydent RP zostanie zaprzysiężony 6 sierpnia.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama