Zdjęcie: Teatra Maska

Sezon 2018/2019 Teatr Maska w Rzeszowie zakończy wyjątkowym pokazem spektaklu „Calineczka“ w reżyserii Daniela Arbaczewskiego. Spektakl przed fontanną multimedialną podczas Europejskiego Stadionu Kultury 2019.

Spektakl „Calineczka“ zostanie zaprezentowany w zupełnie nowej odsłonie 22 czerwca (sobota) o godz. 20:30 w drugi dzień ESK 2019.

Muzykę autorstwa Huberta Pyrgiesa wykona zespół złożony z wokalistów i beatboxerów z trzech krajów partnerstwa wschodniego – Polski, Ukrainy, Bułgarii. Wśród nich Adriana Plamenova Nikolova vel. Pe4enkata (Sofia), aktualna mistrzyni świata w beatboxie, w swojej twórczości łączy słowiańskie melodie z beatboxem, śpiewem operowym oraz wykorzystuje elektroniczne efekty.

Na scenie wystąpią także Volodymyr Pankiv (Drohobycz), solista Opery Krakowskiej (bas/baryton); Jan „Elf” Czerwiński (Gdańsk), Mistrz Polski w beatboxie 2018 (kategoria „Loopstation”), „Elf” tworzy pełne kompozycje z użyciem wyłącznie Loop Station i własnego głosu; oraz Hubert Pyrgies (Lublin), kompozytor, wokalista, lider zespołów „Chonabibe” oraz „Bajki o dorosłych”.

Muzyka wykonana będzie techniką a capella i beatbox z wykorzystaniem partii instrumentalnych (dzwonki harmoniczne, perkusjonalia, syntezatory). Muzyka będzie doskonale komponować się ze spektaklem „Calineczka”, wymyślonym przez reżysera jako zabawa formą, ruchem i dźwiękiem, tworzonym na żywo na scenie.

Historia „Calineczki”, często jedna z pierwszych baśni, które rodzice opowiadają swoim dzieciom, jest bogata w przygody, zdziwienia i zachwyty nad światem w makro i mikro skali. Spektakl, tak jak i baśń, która była inspiracją do jego powstania, ukazuje świat z perspektywy małego dziecka, dla którego wszystko wokół jest ogromne, nowe i intrygujące, ale przez swój ogrom czasem także straszne.

Twórcy spektaklu, aby oddać skalę otaczającego Calineczkę świata, postawili na wykorzystanie ciekawych, wielkich form, które dzięki aktorom zaczynają tworzyć sceniczną rzeczywistość. Ukazując widzom – także tym dorosłym – rzeczywistość widzianą oczyma malca, stawiają na te środki teatralnego wyrazu, które są odbierane najmocniej przez dzieci. Przedstawienie odchodzi od tekstu, komunikując się z widzami za pomocą obrazów.

Dzięki współpracy wszystkich twórców przedstawienia widzowie otrzymują barwne, żywiołowe i pobudzające wyobraźnię widowisko. W spektaklu zagrają aktorzy rzeszowskiego Teatru „Maska”: Malwina Kajetańczyk, Ewa Mrówczyńska, Kamila Olszewska, Henryk Hryniewicki, Tomasz Kuliberda, Robert Luszowski i Andrzej Piecuch.

O innych atrakcjach Europejskiego Stadionu Kultury 2019 (21-23 czerwca) możecie przeczytać TUTAJ. Rozpiska godzinowa TUTAJ.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama