Zdjęcie: Wiktoria Cieśla / Teatr im. Wandy Siemaszkowej

Spektakle dla dzieci i dorosłych, koncerty, wystawy i spotkania z artystami z 12 krajów europejskich. Festiwal Sztuk Trans/Misje potrwa 10 dni.

Na tegoroczne Trans/Misje, Teatr im. Wandy Siemaszkowej, który jest gospodarzem festiwalu, przygotował premierę: „Wizytę starszej Pani” Friedricha Dürrenmatta w reżyserii Roberta Czechowskiego. To historia społeczności małego miasteczka, która – jak w klasycznej tragedii antycznej, została postawiona wobec fundamentalnych pytań o normy etyczne i moralne, którymi powinien się kierować każdy myślący człowiek. Jak żyć godnie, nie robiąc tego kosztem innych.

Spektakl zostanie pokazany w piątek (19 sierpnia), czyli pierwszego dnia festiwalu, który rozpocznie 18. Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego. W foyer „Siemaszki” jury ogłosi swój werdykt i odbędzie się wernisaż wystawy. 

To już piąta edycja Trans/Misji. Tym razem „Siemaszka” zaprosiła do Rzeszowa artystów z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier oraz artystów z Ukrainy.

Spektakle dla dorosłych i dzieci 

W programie jest 11 spektakli teatralnych. Pierwszy to wspomniana już wcześniej „Wizyta starszej Pani”.

Oprócz tego „Smak wiśni” Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zankowieckiej we Lwowie, to wspólna podróż „z kobietą po przejściach i mężczyzną z przeszłością” z zaskakującym akcentem w postaci tekstów poetki, autorki niezliczonej ilości tekstów piosenek – Agnieszki Osieckiej.

Ponadto „Grimmowie” łotewskiego Teatru Liepaja, czyli opowieść grozy, inspirowanej baśniami braci Grimm. Z kolei „Hrabal i człowiek w oknie” Teatru Miejskiego w Brnie, to poetycki obraz o starszym ekscentryku.

W programie także „Wesołe płaczki” Teatru Mihai Eminescu w Botosani, czyli szekspirowski non-classic. Z kolei „Pamiętnik wariata” Teatru Credo w Sofii, to monodram o tym, jak człowiek, który zatonął w marzeniach o miłości i swojej wielkości, dał się im opanować i podporządkować, a „Tu mówi Szwejk” Teatru Studio w Wilnie, to osobliwy przypadek sławnego wojaka. 

Familijną propozycją będzie m.in. „Dzielny ołowiany żołnierzyk”, spektakl dla dzieci Teatru Lalkowego w Koszycach; czy „Matka-Najemnica” Akademickiego Regionalnego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. I. Ozarkiewicza z Kołomyi, poruszająca najczulszą kobiecą strunę. 

Po każdym ze spektakli, odbędzie się spotkanie z aktorami i twórcami, które poprowadzi krytyk teatralny Tomasz Domagała.

Muzyka

Będzie też siedem wydarzeń muzycznych, które odbędą się na Scenie Dziedzińca Teatru i w sali kameralnej Filharmonii Podkarpackiej. W programie koncert „Kwiaty romantyzmu” Romana Zaslavsky z udziałem Niny Vitol.

Będzie można posłuchać premierowego albumu „Ostatni dzień lata” zespołu Late Night Poems, Gaby Janusz i Multifolk Quartet, koncertu fortepianowego Johan’a Randvere, kwartetu smyczkowego INFRA Piazzolla and Co, a koncert MIRIIAM będzie częścią spotkania z poezją Ivana Herceg’a – Croatiana – słowa i dźwięki z Chorwacji, i odbędzie się w Rzeszowskich Piwnicach.

To jeszcze nie koniec

Podczas festiwalu zostanie zaprezentowana wystawa plakatów cenionego węgierskiego artysty Istvana Orosz’a, wystawa fotografii i malarstwa Jurijusa Grigoroviciusa z Litwy oraz pokaz słoweńskich filmów krótkometrażowych i spotkanie z ich autorami.

Oprócz tego: „Figura, tor, płaszczyzna”, czyli spektakl ruchu, koloru i emocji Teatru O.de.La z choreografią Marty Bury; „Jak obmyśliłem świat” w reżyserii Magdaleny Miklasz to również spektakl dla rodzin, który jest próbą odpowiedzi na nieoczywiste, acz nurtujące wszystkich pytania, oraz „Ostatni dzień lata”, to połączenie konwencji spoken word / jazz & poetry wraz z aktorską interpretacją tekstów twórcy Late Night Poems – Bartłomieja Skubisza, w wykonaniu Roberta Żurka, aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Bilety w cenie od 10 do 20 zł do kupienia na stronie internetowej i w kasach teatru. Festiwal odbędzie się w dniach 19-28 sierpnia. Patronuje mu Rzeszów News. 

PROGRAM

Zdjęcie: materiały organizatorów

19 sierpnia (piątek) / Polska:

– 18:30 – 18. MIĘDZYNARODOWE BIENNALE PLAKATU TEATRALNEGO/ ogłoszenie werdyktu i wernisaż wystawy / foyer

– 19:00 – WIZYTA STARSZEJ PANI / spektakl Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie / reż. Robert Czechowski / Duża Scena/ PREMIERA/ 120’

20 sierpnia (sobota) / Austria:

– 17:00 – KWIATY ROMANTYZMU – ROMAN ZASLAVSKY & NINA VITOL/ koncert fortepianowy i sopranowy /Sala Kameralna Filharmonii Podkarpackiej/ 70’

– 19:30 – FIGURA, TOR, PŁASZCZYZNA/ spektakl ruchu Teatru O.de.la/ choreografia Marta Bury/ Duża Scena Teatru MASKA 

21 sierpnia (niedziela) /Węgry/ Ukraina:

– 16:00 – ISTVAN OROSZ – 35 LAT, 35 PLAKATÓW / wernisaż wystawy plakatu / Galeria r_z

– 17:00 – JAK OBMYŚLIŁEM ŚWIAT / spektakl familijny Latającego Teatru Kantorowi/ reż. Magdalena Miklasz / Duża Scena 

– 19:00 – SMAK WIŚNI / spektakl Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie /reż. Galina Volovetska/ Duża Scena Teatru MASKA/ 95`

23 sierpnia (wtorek) / Chorwacja / Łotwa:

– 17:30 – CROATIANA – SŁOWA I DŹWIĘKI Z CHORWACJI – IVAN HERCEG I MIRIIAM / potkanie poetyckie i koncert/ Rzeszowskie Piwnice/ 70’

– 19.00 GRIMMOWIE/ spektakl Liepājas Teātris/reż. Elmārs Seņkovs/Duża Scena/ 185’

24 sierpnia (środa) / Czechy:

– 19:00 – HRABAL I MĘŻCZYZNA W OKNIE/ spektakl Teatru Miejskiego w Brnie/reż. Stanislav Moša/Duża Scena/ 80’

– 21:00 – OSTATNI DZIEŃ LATA /koncert zespołu Late Night Poems/ PREMIERA KONCERTOWA/ Scena Dziedziniec Teatru 

25 sierpnia (czwartek) /Estonia/Rumunia:

– 17:00 – JOHAN RANDVERE CONCERT/ koncert fortepianowy/ Sala Kameralna Filharmonii Podkarpackiej/ 70’

– 19:00 – WESOŁE PŁACZKI/ spektakl Teatru „Mihai Eminescu” w Botoșani/ reż. Alexandru Vasilache/Duża Scena/ 150’

26 sierpni (piątek) /Słowenia/ Bułgaria/ Polska:

– 17:30 – POKAZ SŁOWEŃSKICH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH /spotkanie z autorami /Rzeszowskie Piwnice/ 80’

– 19:00 – PAMIĘTNIK WARIATA/ spektakl Teatru Credo w Sofii /reż. Nina Dimitrova/ Mała Scena/ 105’

– 21:00 – GABA JANUSZ i MULTIFOLK QUARTET /koncert/ Scena Dziedziniec Teatru/ 75’

27 sierpnia (sobota) /Litwa/ Polska:

– 17:30 – ODCIENIE WOJNY /wernisaż wystawy malarstwa i fotografii Jurijusa Grigoroviciusa/ Szajna Galeria

– 18.00 – TU MÓWI SZWEJK/ spektakl Teatru Studio w Wilnie /reż. Sławomir Gaudyn/ Mała Scena/ 60’

– 20:00 – PIAZZOLLA and Co. /koncert kwartetu smyczkowego „Infra”/ Scena Dziedziniec Teatru/ 70’.

– 21:30 – TOMASZ JACHIMEK STAND UP /Rzeszowskie Piwnice/ 60’

28 sierpnia (niedziela) /Słowacja/ Ukraina/ Polska:

– 15:00 – DZIELNY OŁOWIANY ŻOŁNIERZYK/ spektakl dla dzieci Teatru Lalkowego w Koszycach/ reż. Peter Palik/ Mała Scena/ 50’

– 18:00 – MATKA NAJEMNICA/ spektakl Akademickiego Regionalnego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. I. Ozarkewicza z Kołomyi/ reż. Sergey Kuzyk/ Duża Scena/ 90’

– 20:30 – WSTANIE ŚWIT – koncert solidarności polsko-ukraińskiej – wspólny koncert aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. M. Zańkowieckiej we Lwowie/ Scena Dziedziniec Teatru /90’

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama