Fot. Teatr Przedmieście. Na zdjęciu fragment spektaklu "Podróż"

Rzeszowski Teatr Przedmieście wznawia Letnią Scenę Teatralną. W lipcu będzie można zobaczyć dwa spektakle „Podróż” i „Święto”. Oba wyreżyserowała Aneta Adamska-Szukała.

Jako pierwszy na placu przed siedzibą teatru przy ulicy Reformackiej widzowie zobaczą „Podróż” – 17 lipca, a 24 lipca „Święto”. Oba spektakle rozpoczynać się będą o godzinie 20:00. Jeżeli pogoda nie dopisze, tu sztuki zostaną przeniesione do siedziby teatru. 

Bilety na „Podróż” i „Święto” kosztują 30 zł. Można je rezerwować, dzwoniąc na numer: 667 714 730. 

„Podróż”

Scenariusz  spektaklu „Podróż” został napisany według fragmentów wielkiej trzytomowej powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Prace nad książką autor poprzedził gruntownymi, wieloletnimi studiami z zakresu historii starożytnej, archeologii, mitologii różnych kultur i religioznawstwa.

Punktem wyjścia powieści jest fragment biblijnej Księgi Rodzaju, choć Mann przy jej pisaniu korzystał także z apokryfów, interpretacji gnostyckich, a nawet teozoficznych. 

Historia biblijna Józefa i jego braci ożywa stając się legendą innego niż dotąd rodzaju. Józef, syn patriarchy Jakuba, bezwarunkowo oddany i ufający Bogu pozwala mu się wieść przed najtrudniejsze okoliczności swojego życia. Z jednakową wiarą i ufnością znosi wszystkie cierpienia: haniebną sprzedaż i późniejszą niewolę, jak również przyjmuje zaszczyty zaszczyty związane z pełnieniem funkcji namiestnika na dworze faraona.

Spektakl jest kameralną opowieścią o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem. – Chcemy zaprosić wszystkich widzów na artystyczną ucztę, podczas której opowiemy niezwykłe losy Józefa… losy każdego z nas – zachęca Maciej Szukała z Teatru Przedmieście. 

Na scenie występują: Jakub Adamski, Aneta Adamska-Szukała, Monika Adamiec, Paweł Sroka i Maciej Szukała

„Święto”

Z kolei bohaterem „Święta” jest człowiek pogubiony, miotający się między kochankami, rodzicami tradycjonalistami i księdzem. Każdy chce wrzucić na jego plecy bagaż własnych oczekiwań, ale w nim tkwi mały chłopiec, który, choć pragnie akceptacji i miłości, to jednak nie potrafi, nie chce tego bagażu dźwigać.

Frustrację znieczula alkoholem. Kradzione jabłka z parafialnego sadu naznaczyły go grzechem na całe życie, niczym kęs biblijnego jabłka z rajskiego drzewa.

„Święto” to spektakl rozciągnięty w czasie i przestrzeni. Sztuka zderza ze sobą świat zdesakralizowany i święty, czas zabawy i modlitwy, a także pokazuje „biednego” człowieka i jego skomplikowaną naturę, sprzeczności, namiętności, które rozsadzają go od wewnątrz. Bohater zmaga się z własną pamięcią, przywołuje z przeszłości kolejne osoby i zdarzenia, stawia pytania o sens życiowych wyborów.

Fragmenty z powieści „Kamień na kamieniu” wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego stały się podstawą do rozważań o miłości, przemijaniu, śmierci, Bogu i człowieku.

Spektakl „Święto” został nagrodzony Złotym Rogiem Myśliwskim Króla Jana na 34. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu-Zdroju (2013), a także nagrodą „Srebrna misa borowiny” za reżyserię dla Anety Adamskiej oraz Grand Prix na 14. Festiwalu Teatralnym „Garderoba Białołęki” w Warszawie (2012). Wyróżniony też w plebiscycie krytyków teatralnych miesięcznika „Teatr” nagrodą „Najlepsza, Najlepszy, Najlepsi w sezonie 2012/2013” w kategorii „Najlepszy spektakl offowy”.

Na scenie występują: Aneta Adamska-Szukała, Monika Adamiec, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Iwona Błądzińska, Paweł Sroka i Maciej Szukała.

Fot. Teatr Przedmieście. Na zdjęciu fragment spektaklu „Święto”

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama