Zdjęcie: Teatr Przedmieście

To spektakl o młodzieńczych marzeniach, niespełnionej miłości, macierzyństwie, ale też tęsknocie i cierpieniu. „Śpiewająca z Wilczkami” w sobotę i niedzielę (24 i 25 września) na scenie Teatru Przedmieście w Rzeszowie.

Spektakl opowiada historię życia i twórczości Heleny Wilczek, ostatniej żyjącej ze słynnej Kapeli Wilczków z Rakszawy, wsi o bogatych tradycjach włókienniczych, gdzie przenikają się elementy dawnej kultury Lasowiaków i Rzeszowiaków.

Autorski spektakl Teatru Przedmieście, z udziałem 85-letniej Heleny Wilczek, będzie powrotem do czasów młodości bohaterki i przełomowych wydarzeń jej życia, które wyznaczyły kolejne drogi jej losu.

Ważnym elementem „Śpiewającej z Wilczkami” będzie muzyka grana na żywo przez muzyków teatru, którzy na podstawie archiwalnych utworów odtworzą skład instrumentalny kapeli Antoniego Wilczka.

– Dzięki nagraniom, przyśpiewkom, a także zapisom oryginalnych pieśni w starych zeszytach spróbujemy zachować pamięć odchodzącego już świata, który na naszych oczach powoli znika – zapowiada Maciej Szukała z Teatru Przedmieście..

Helena Wilczek jest postacią charyzmatyczną. Żywym nośnikiem tradycji, bogatej obyczajowości, nierozerwalnie związanej z obrzędowością i życiem starej, lasowiackiej wsi.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Swoisty mikrokosmos, który pani Helena nosi w sobie, poprzez swoje opowieści i pamięć jest niepowtarzalny. Właśnie dlatego chcemy ocalić to od zapomnienia – dodaje Maciej Szukała.

Sztuka jest zapisem wspomnień, najważniejszych wydarzeń życia kobiety. Jej młodzieńczych marzeń, niespełnionej miłości, radości macierzyństwa, życia rodzinnego, ale też tęsknoty i cierpienia. Wszystko bogato ubarwione starymi fotografiami i materiałami dźwiękowymi znalezionym w rzeszowskim Muzeum Etnograficznym.

Premiera „Śpiewającej z Wilczkami” odbędzie się 24 i 25 września o godz. 19:00 w Teatrze Przedmieście przy ul. Reformackiej 4 w Rzeszowie. Wstęp bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja, nr tel. 667 714 730.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama