Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

To nominacja za zaangażowanie, upór i determinację w ochronie Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Szefera w Rzeszowie. A czy będą laureatem nagrody Super Samorząd 2021, dowiemy się 15 lutego.

Społeczni Strażnicy Drzew to grupa mieszkańców Rzeszowa zaangażowanych w ochronę drzew. Blokują bezmyślne wycinki, zabiegają o ochronę i wyznaczanie kolejnych pomników przyrody, a także lobbują na rzecz pozytywnych zmian w zarządzaniu zielenią miejską. 

W ubiegłym roku strażnicy interweniowali m.in. w sprawie budowy drogi zaplanowanej przez środek ogrodów działkowych im. Szafera. Pomagali działkowcom pisać petycje, uczestniczyli w rozmowach z urzędnikami, doradzali oraz zbierali podpisy.

W konsekwencji wstrzymano budowę około 700-metrowej drogi łączącej ulice Welca i Lubelską przez środek ogrodów działkowych. – Spokój w działaniu nas wzmacnia – mówi Zbigniew Mieszkowski, społeczny strażnik drzew w Rzeszowie. 

O wyborze laureatów Super Samorząd zdecyduje jury: Kasia Adamik, Edwin Bendyk, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Jerzy Stępień i Bartosz Węglarczyk. Wybiorą maksymalnie siedmiu laureatów spośród 15 nominowanych z grona 314 uczestników tej edycji akcji „Masz Głos”.

Dobrze zorganizowani mieszkańcy też z nagrodą

W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana także nagroda Super Głos. W gronie nominowanych są grupy mieszkańców, które wykazały się wyjątkową samoorganizacją i konsekwencją działań.

Ogłoszenie laureatów odbędzie się we wtorek, 15 lutego o godz. 18:00 podczas gali online, którą można śledzić na profilu Fundacji Batorego na Facebooku.

Jak zostać nominowanym?

Aby znaleźć się w gronie nominowanych do nagrody „Super Samorząd” lub „Super Głos”, najpierw trzeba zgłosić się do akcji „Masz Głos” Fundacji Batorego, a potem ponad rok aktywnie w niej działać, realizować swój pomysł na zmianę lokalną.

Każda organizacja lub grupa nieformalna, która zostanie przyjęta do projektu, otrzyma bezpłatne wsparcie ekspertów samorządowych, możliwość udziału w szkoleniach oraz szansę na wymianę doświadczeń z innymi uczestnikami projektu, który działa od 2006 r. Nabór do kolejnej edycji akcji „Masz Głos” ruszy 1 marca br.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama