Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z mistrzem fotografii Tadeuszem Rolke i autorką jego biografii Małgorzatą Purzyńską, które odbędzie się w piątek 16 listopada w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP.

Tadeusz Rolke to jeden z najwybitniejszych polskich fotografów, prekursor polskiej fotografii reportażowej. Autor wystaw fotograficznych, m.in. „Świat to teatr”, „Przemoc, seks, nostalgia”.

Obecnie Rolke współpracuje z „Magazynem Gazety Wyborczej” i wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii dr. Mariana Schmidta. Jest współzałożycielem wydawnictwa edition.fotoTAPETA, mającego siedzibę w Warszawie i Berlinie.

W latach 1970-1980 Tadeusz Rolke mieszkał w Niemczech i fotografował dla takich czasopism, jak „Stern”, „Spiegel”, „Die Zeit”. W swojej pracy bez trudu zmieniał fotograficzne konwencje, równe sukcesy odnosił jako fotoreporter prasowy, fotograf mody oraz twórca fotografii kreacyjnej. 

W 2010 r. Rolke został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Małgorzata Purzyńska zaś to autorka książki „Tadeusz Rolke. Moja namiętność. Mistrz fotografii rozmawia z Małgorzatą Purzyńską”, która ukazała się w 2017 r. nakładem wydawnictwa Agora. Spotkanie z Rolke i Purzyńską odbędzie się w piątek w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP (ul. Żeromskiego 2). Początek o godz. 17:00. Wstęp bezpłatny. 

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: