Zdjęcie: Youtube.pl

Trzy fabuły i dokument zaprezentuje w październiku Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps”. W programie m.in. „Najpiękniejszy chłopiec na świecie”.

Październik DKF „Klaps” rozpocznie od francuskiego melodramatu  w reżyserii Emmanuela Moureta. „Dyskretny urok niebezpiecznych myśli” wyświetlony zostanie w najbliższy poniedziałek, 4 października. 

Bohaterami filmu są Maxime i Daphne. Ten pierwszy przeżywa bolesne rozstanie, ta druga jest w trzecim miesiącu ciąży i próbuje odsapnąć. Gdy nieoczekiwanie spotykają się na urokliwej prowincji, natychmiast znajdują wspólny język.

– O miłości nikt nie potrafi mówić w sposób równie piękny co Francuzi – zachwalają film organizatorzy seansu. 

Najpiękniejszy chłopiec Viscontiego 

11 października DKF „Klaps” pokaże „Najpiękniejszego chłopca na świecie” w reżyserii Kristiny Lindstroem. To szwedzki film dokumentalny o Björnie Andresenie, odtwórcy roli Tadzia w „Śmierci w Wenecji”. 

Historia Andresena zaczęła się w 1970 roku. To wtedy, jako 15-latek, otrzymał angaż u reżysera Luchina Viscontiego, który okrzyknął go „najpiękniejszym chłopcem na świecie”. 

Kilka miesięcy później młody aktor wyjechał do Japonii, gdzie stał się pierwszą zachodnią gwiazdą pop.

Teraz Andresen walczy z uzależnieniami i wewnętrznymi demonami. Przydomek nadany przez Viscontiego przykleił się do niego na resztę życia i stał się jego przekleństwem.

– „Najpiękniejszy chłopiec na świecie” to intymny obraz osoby, która próbuje pogodzić się ze swoją przeszłością i odzyskać kontrolę nad życiem. Ukazuje również kulisy powstania legendarnego dzieła oraz odsłania struktury władzy w przemyśle filmowym – słyszymy od Adama Kusa z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Skóra na sprzedaż

W rzeszowskim klubie 18 października odbędzie się projekcja „Człowieka, który sprzedał swoją skórę” w reżyserii Kaouther Ben Hani, a 25 października – „Najlepszych lat” Gabriela Muccina. 

„Człowiek…” opowiada o Samie Alim, który ucieka z ogarniętej wojną Syrii do Libanu, skąd ma nadzieję dostać się do Paryża, gdzie przebywa jego ukochana.
 

„Najlepsze lata” to opowieść o trojgu przyjaciół, którzy poznają się podczas gwałtownych zamieszek ulicznych, jakie rozegrały się w latach 80. w Rzymie.

– Od niewinnej młodości aż po blaski i cienie dorosłego życia. Bohaterom filmu towarzyszymy przez czterdzieści lat. Śledzimy ich losy na tle politycznych zawirowań – zapowiada Adam Kus.

DKF „Klaps” działa przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. To przy ulicy Okrzei 7 w każdy poniedziałek o godz. 19:00 odbywają się seanse z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami. 

Bilety do „Klapsa” dostępne są na dwie godziny przed projekcjami w kasie WDK-u. Pojedyncze wejściówki kosztują 10 zł, a karnety 30 zł.

Zdjęcie: materiały DKF „Klaps”

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama