Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Przed wojną bardzo popularna, do tego intuicyjna i ma 400 lat. Chodzi o grę w palanta, którą w każdą środę możecie trenować na rzeszowskich bulwarach.

Nie masz co robić w środy? Przyjdź na bulwary koło sceny, tam będzie czekać na ciebie mocna ekipa z… palantem. Chodzi oczywiście o grę. Tak, w Rzeszowie można zacząć trenować grę w palanta i to regularnie.

Na początek małe przypomnienie, czym jest palant. To prosta i intuicyjna gra, która powstała w Polsce ponad 400 lat temu i była najpopularniejszym sportem w kraju przed wojną. Dwie drużyny rywalizują na boisku: jedna wybija piłkę drewnianym kijem i zdobywa pole. W nim stoi druga drużyna, która piłkę łapie i uniemożliwia zdobywanie punktów.

Treningi organizuje cyklicznie w każdą środę rzeszowski oddział Polskiego Stowarzyszenia Palantowego, którego celem jest wskrzeszenie zapomnianej, ale niegdyś popularnej polskiej gry, jaką jest właśnie palant.

Pomysł na promowanie gry w palanta w Rzeszowie zrodził się w 2014 roku. Łukasz Szymborski i Maciej Steinborn wpadli na pomysł, aby zamiast w baseball zagrać w palanta, dobrze znanego im z dziecinnych zabaw.

Od tego czasu PSPal zorganizował ponad 160 wydarzeń: treningów, turniejów, zgrupowań zagranicznych oraz mistrzostw Polski. Do Rzeszowa pomysł na treningi w palanta przywędrował w ubiegłym roku. W tym postanowiono, że treningi będą odbywać się raz w tygodniu po to, aby ta forma rozrywki zagościła u nas na stałe.

Trening przeznaczony jest dla wszystkich osób w wieku od 10-90 lat, bez względu na płeć. – Gra w palanta jest koedukacyjna – zapewnia Bartłomiej Długosz, trener, który palantem nie jest, ale na palancie zna się, jak mało kto.

Na treningi nie trzeba się zapisywać wcześniej. Od liczby osób, które przyjdą w danym dniu na trening zależeć będzie, ile zostanie utworzonych drużyn.

– Przeważnie na każdym treningu jest minimum jedna osoba, która gra z nami pierwszy raz, więc zaczynamy od przedstawienia naszej organizacji. Następnie przeprowadzamy rozgrzewkę, która jest bardzo ważna, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji, później następuje krótki mecz próbny połączony z wytłumaczeniem zasad, a po jednej zmianie rozpoczyna się mecz treningowy na punkty – wyjaśnia Bartłomiej Długosz.

Z zasady trening trwa około dwóch godzin, czasem dłużej, jeśli zawodnicy mają na to ochotę. Na trening należy zabrać ze sobą sportowy strój – spodenki, koszulkę oraz buty. Trening jest bezpłatny.

Treningi palanta będą odbywać się do końca sierpnia w każdą środę o godz. 18:00. We wrześniu ta godzina się zmieni z uwagi na to, że szybciej robi się ciemno. – W środę 15 sierpnia, z racji święta państwowego, rozpoczniemy trening o godzinie 16:00, zrobimy również grilla, każdy będzie mógł się dołączyć – zaprasza trener.

Zdjęcie: Materiały organizatorów

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: