Zdjęcie: Materiały architekta Romana Orlewskiego

Nowy kościół, który powstaje na rzeszowskim Staromieściu, będzie utrzymany w tradycyjnym stylu. – W przeciwieństwie do niektórych współczesnych świątyń, po wyglądzie budynku od razu można poznać, że to kościół – mówi architekt Roman Orlewski, autor projektu.  

 Plac pod budowę poświęcił w ubiegłym roku biskup rzeszowski Jan Wątroba. Obecnie rozpoczęły się prace przy zbrojeniu podpiwniczenia i fundamentów.

– Nowy kościół jest budowany bardzo tradycyjnie. W niektórych nowoczesnych świątyniach czasami tylko dzięki krzyżowi można poznać, co to za budynek. Tutaj od razu będzie widoczne, że to kościół – mówi architekt Roman Orlewski, który jest autorem projektu.

Świątynia jest budowana z tradycyjnych materiałów, strop zostanie wykonany z żelbetu. Budynek będzie miał wysokość 15 m. Kościół i plebania będą się znajdować w jednej bryle, obok stanie dzwonnica, wysoka na 22 m.  

Świątynia będzie raczej niewielka. Pomieści ok. 900 wiernych.

– Błędem jest projektowanie dużych kościołów, które podczas zwykłych nabożeństw mogą sprawiać wrażenie, że są prawie puste. Nie mówiąc o tym, że utrzymanie jest drogie. Maksyma, że „Kościoła nie należy budować na rezurekcję” się sprawdziła – stwierdza architekt, który w przeszłości wykonał m.in. projekt kościoła Opatrzności Bożej na os. Nowe Miasto, klasztor o. Dominikanów oraz projekt rozbudowy parafii pw. Chrystusa Króla. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Budowa nowego kościoła ma związek z budową nowego osiedla, które powstaje w okolicach ulic Gromskiego i Krogulskiego.  

– Ze względu na dobro mieszkańców powstaje tam  kościół, a w przyszłości parafia. Dobre funkcjonowanie parafii w dużej mierze zależy od jej wielkości.  W Rzeszowie 100 lat temu była jedna parafia, a obecnie jest ich 33 – mówi ks. Tomasz Nowak, rzecznik rzeszowskiej kurii.

Nowa parafia zostanie wydzielona z parafii św. Józefa na osiedlu Staromieście, która jest odpowiedzialna za budowę nowego kościoła. Patronem parafii, która powstanie będzie  bł. ks. Jan Balicki, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, który pochodził ze Staromieścia.

19 października br. o godz. 18:00 biskup Jan Wątroba dokona wmurowania kamienia węgielnego. Data zakończenia budowy kościoła na razie nie jest znana. 

(mo)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama