Zdjęcie: Czytelnik Rzeszów News

Wymiana pieców, okien, montaż paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, docieplenie ścian – m.in. takie prace są przewidziane w domach. Umożliwi to program „Stop smog”. Rzeszów otrzyma na ten cel prawie milion złotych. 

„Stop smog” jest jednym z dwóch rządowych programów, do których przystąpił Rzeszów, a które mają pomóc w walce z toksyczną mgłą. Drugim jest „Ciepłe mieszkanie”. Do obu miasto przystąpiło za zgodą Rady Miasta Rzeszowa na październikowej sesji.

Umowę na realizację „Stop smog” podpisano w poniedziałek w Podkarpackim Urzędzie  Marszałkowskim. Rzeszów otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska dotację w wysokości 987 tysięcy zł. Program ma poprawić jakość powietrza w Rzeszowie. 

Na „Stop smog” mają także skorzystać mieszkańcy. Plan zakłada, że będą płacić niższe rachunki za energię. – Będzie cieplej, a koszty ogrzewania spadną – twierdzi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa, która w imieniu miasta podpisała umowę z NFOŚ. 

Ze „Stop smog” będą mogły skorzystać osoby najbiedniejsze, zagrożone lub dotknięte tzw. ubóstwem energetycznym. Program w Rzeszowie ma trwać 3 lata. Ze wstępnych szacunków Urzędu Miasta wynika, że zmodernizowanych zostanie ponad 20 budynków.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Zakres prac zależy od wyników audytu, który określi jakich inwestycji wymaga dom, aby jak najdłużej utrzymywał ciepło. Może być to docieplenie ścian, wymiana okien, czy montaż dodatkowych urządzeń, jak np. pompa ciepła i panele fotowoltaiczne do jej zasilania.

Modernizacja będzie mogła objąć także urządzenia lub systemy grzewcze, podgrzewające wodę. Maksymalnie wszystkie prace mogą kosztować 53 tys. zł. 69 procent kosztów pokryje NFOŚiGW, a resztę Urząd Miasta Rzeszowa.

Szczegóły naboru wniosków do „Stop smog” nie są jeszcze znane. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama