Reklama

Dzisiaj (9 kwietnia) dowiemy się, ile firm jest zainteresowanych budową w Rzeszowie strefy płatnego parkowania. Za postój w centrum miasta kierowcy będą płacić jeszcze w tym roku.

Dzisiaj mija termin składania ofert w przetargu ogłoszonym przez miasto Rzeszów. Koperty z ofertami zostaną otwarte w samo południe.

Firma, która wygra przetarg, będzie musiała wykonać wszystkie prace, począwszy od zaprojektowania całego systemu płatnego parkowania aż po montaż i instalacje wszystkich urządzeń. Na jej głowie będzie także wykonanie oznakowania poziomego i pionowego.

Specyfikacja zamówienia, jest bardzo obszerna. Czytamy w niej m.in., że zadanie obejmuje: zaprojektowanie zarówno „rozwiązań stałej organizacji ruchu dla Strefy Płatnego Parkowania”, wykonanie inwentaryzacji miejsc postojowych, zaprojektowanie systemu obsługi i zarządzania strefą, dostawę instalacji i wdrożenie urządzeń (w tym: parkomatów i tablic zmiennej treści) oraz systemów informatycznych.

Nowe parkomaty i tablice elektroniczne

To tylko kilka elementów ze specyfikacji przetargowej. – W mieście pojawi się też 130 nowoczesnych parkomatów – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta miasta. – Zainstalowanych będzie również 12 elektronicznych tablic, które będą rozmieszczone na terenie Rzeszowa i będą informować kierowców, gdzie najbliżej znajdą miejsce postojowe.

W obrębie płatnej strefy dostępnych będzie ok. 2,5 tys. miejsc postojowych.

W ramach całego zadania powstać ma również Centrum Obsługi Strefy Płatnego Parkowania – coś na kształt istniejących już w Rzeszowie: Centrum Obszarowego Sterowania Ruchem Drogowym oraz Centrum Zarządzania Transportem Publicznym. To ostatnie ma zarządzać ruchem autobusów miejskich, to pierwsze w ogóle całym ruchem w mieście.

Centrum obsługi strefy płatnego parkowania miałoby powstać w siedzibie Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów przy ul. Hanasiewicza w Rzeszowie.

Zaczną w połowie maja

Zamówienie przewiduje, że prace przy budowie strefy powinny się rozpocząć 15 maja, a zakończyć do 30 listopada tego roku.

Wstępnie wiadomo już, gdzie w Rzeszowie powstanie strefa płatnego parkowania. Ma się składać z dwóch podstref.

Pierwsza miałaby się zaczynać przy torach kolejowych za dworcem PKP (granica północna). Będzie sięgać aż do ul. Łącznej, Batorego, Głowackiego, Targowej i Szopena (granica wschodnia) i po ul. Lubomirskich i Zamkową (granica południowa). Zamknięta będzie ulicami: Lisa-Kuli, Cieplińskiego i ks. Jałowego (granica zachodnia).

Z kolei granicą wschodnią drugiej podstrefy ma być Wisłok, południowa Trasa Zamkowa aż do ul. Dąbrowskiego. Od Dąbrowskiego ma objąć fragment pomiędzy Trasą Zamkową do ul. Chrzanowskiej, a na Chrzanowskiej odcinek drogi od Dąbrowskiego do Langiewicza. Granicą zachodnią mają być tory przechodzące przez ul. Langiewicza.

Ile zapłacimy z a parkowanie? Parkowanie ma być płatne w dni robocze od 9:00 do 17:00. Za pierwszą godzinę parkowania w I podstrefie zapłacimy 2,5 zł, w II podstrefie 2 zł.

Wprowadzenie płatnej strefy parkowania wymusza program transportowy, który Rzeszów realizuje za ok. 330 mln zł. Jest on współfinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: