Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej
Reklama

Wakacje to czas, w którym studenci leniuchują, ale jak się okazuje nie wszyscy. Ci, którzy należą do Koła Naukowego „Euroavia” Rzeszów pracują właśnie nad  innowacyjnym samolotem udźwigowym, który zaprezentują podczas zawodów Air Cargo Challenge w Zagrzebiu.

Studenci z Koła Naukowego „Euroavia” Politechniki Rzeszowskiej projektują innowacyjny samolot udźwigowy, z którym już 8 sierpnia br. rozpoczną walkę na zawodach Air Cargo Challenge w Zagrzebiu na Chorwacji. Ich samolot będzie w całości wykonany z materiałów kompozytowych, nazywanych  „materiałami przyszłości” – z włókna węglowego. Udźwigowiec będzie miał 5,2 m rozpiętości i ok. 3 m długości a zakładany podniesiony ciężar pozwala myśleć o walce o najwyższe lokaty.

– Projekt wymaga od uczestników doświadczenia w budowie udźwigowców oraz pracy z materiałami kompozytowymi. Niestety, najnowsze technologie i innowacyjność pociągają za sobą też wysoki koszt projektu, jednak studenci z optymizmem patrzą w przyszłość – twierdzi Anna Worosz, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej.

Pierwsze loty pionierskiego samolotu są zaplanowane na przełomie lipca i sierpnia. Jak na razie, konstruktorzy nie chcą zdradzać przed konkursem, jak będzie wyglądał ich samolot, ponieważ zawiera on kilka autorskich rozwiązań.

Celem zawodów Air Cargo Challenge jest zaprojektowanie, zoptymalizowanie i zbudowanie samolotu, zdolnego unieść jak największy ciężar (metalowe sztabki) oraz pokonać dziesięć 100–metrowych odcinków w jak najkrótszym czasie.

Utrudnieniem dla zawodników są narzucone przez organizatorów wytyczne dotyczących silnika i śmigła – samolot będzie musiał wznieść się po maksymalnie 60 m, a po złożeniu model musi się mieścić do określonej wymiarami skrzyni – 1 x 0,5 x 0,4 m.

Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej
Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej

Zawody Air Cargo Challenge mają charakter międzynarodowy. Odbywają się co dwa lata od 2007 roku i organizowane są przez zwycięską drużynę poprzedniej edycji tego konkursu.  Każdy kolejny konkurs charakteryzuje się odrębnymi wymaganiami dotyczącymi projektowania modelu oraz przebiegu samego konkursu lotów.

A dlaczego rzeszowscy konstruktorzy porywają się na takie zawody? Bo Koło Naukowe „Euroavia” Rzeszów to największe i bardzo aktywne koło działające na Politechnice Rzeszowskiej. Zrzesza ponad 50 pasjonatów awiacji. Rzeszowska grupa oraz jest jedną z 45 grup działających w 23 krajach europejskich.

„Euroavia” na swoim koncie ma sukcesy, m.in. w międzynarodowych zawodach konstruktorskich oraz liczne projekty techniczne. „Euroavia”  w Air Cargo Challenge 2015 zajęła 3. miejsce w klasyfikacji generalnej i 1. w kategorii modeli drewnianych.

Dodatkowo, w zeszłym roku studenci zakwalifikowali się do pierwszej edycji programu „Najlepsi z najlepszych”, co umożliwiło im udział w zawodach Sae Aerodesign East 2016 i zaowocowało 2. miejscem wśród 68 drużyn z całego świata w kategorii dokumentacji technicznej i 7. miejscem w klasyfikacji generalnej.

Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej
Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: