Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli 3 medale na zawodach lotniczych w USA

Jeden srebrny i dwa brązowe medale zdobyła Euroavia Rzeszów Politechniki Rzeszowskiej podczas zawodów lotniczych SAE Aero Design East w Stanach Zjednoczonych.

 

Zawody polegały na zaprojektowaniu, zoptymalizowaniu i zbudowaniu samolotów udźwigowych. Zawody odbyły się w Lakeland na Florydzie i poprzedzone były przygotowaniem samolotowych konstrukcji do warunków panujących na miejscu oraz próbnymi oblotami na lotnisku zapasowym.

Zmagania przebiegały w trzech kategoriach: „micro”, „regular” oraz „advance”. Drużyna Politechniki Rzeszowskiej zdecydowała się wystartować w dwóch z nich. W kategorii „micro” najważniejszym kryterium było zbudowanie samolotu mieszczącego się do skrzyni o określonych wymiarach oraz jak największy stosunek masy podniesionego ładunku do masy własnej.

Kategoria „regular” polegała na zbudowaniu samolotu zdolnego przenieść jak największą ilość piłeczek tenisowych (pasażerów) wraz z dodatkowym obciążeniem (bagażem). Ograniczeniem był limit mocy silnika (1000 wat), dystans do startu oraz rozpiętość skrzydeł (3,6 metra). Bardzo ważnym elementem było także wykonanie bezawaryjnych lotów i ich wysoka powtarzalność – punktowane w każdym przelocie.

– Przed rozpoczęciem zmagań sprawdzono, czy dokumentacja techniczna obu samolotów jest zgodna z regulaminem zawodów – wyjaśnia Mateusz Rakieć z Euroavia Rzeszów, student lotnictwa i kosmonautyki.

–  Następnie przeprowadziliśmy prezentacje przed specjalistami z firmy Lockheed Martin. Nasze modele spotkały się z dużym uznaniem komisji, a także sędziów prowadzących inspekcję i współzawodników. Otrzymaliśmy wiele pochwał dotyczących zastosowanych rozwiązań i dokładności wykonania – dodaje.

Studenci wywalczyli trzy medale. Zajęli drugie miejsce za podniesiony ładunek w kategorii „micro”, trzecie miejsce za podniesiony ładunek w kategorii „regular” oraz trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– W kategorii „micro”, w której zadebiutowaliśmy w tym roku, podnieśliśmy ponad trzykrotność masy własnej. Waga gotowego do lotu samolotu bez ładunku wynosiła jedynie 287 gramów. Dzięki temu zajęliśmy drugie miejsce za najlepsze właściwości udźwigowe naszego samolotu – wyjaśnia Mateusz Rakieć.

Warto dodać, że drużyna Euroavii Rzeszów była najmniejszą wśród startujących na zawodach, składała się jedynie z pięciu osób. Wystartowała w dwóch kategoriach i w każdej z nich zajęła miejsca na podium. Politechnikę Rzeszowską reprezentowali: Rafał Muchowski, Michał Jakubowski, Bartosz Kaźmierski, Aleksandra Kwiecień oraz Mateusz Rakieć.

SAE Aero Design to seria największych zawodów dla studentów lotnictwa na świecie, współorganizowana przez Lockheed Martin. Odbywają się one w dwóch edycjach: wschodniej i zachodniej w Stanach Zjednoczonych. Bierze w nich udział 75 drużyn reprezentujących uczelnie z całego świata. W tym roku obecni byli przedstawiciele z Ameryki Południowej, Azji, Europy, Afryki, a przede wszystkim Ameryki Północnej.

Euroavia Rzeszów jest jedną z grup lokalnych międzynarodowej organizacji studenckiej Euroacvia, zrzeszającej studentów lotnictwa z 23 krajów europejskich. Działa jako koło naukowe przy Katedrze Awioniki i Sterowania na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama