Zdjęcie: materiały WSPiA
Reklama

Ponad 30 studentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej pomaga w punktach recepcyjnych i informacyjnych w Przemyślu i Rzeszowie. Od poniedziałku zbierają też rzeczy dla swojego kolegi z Ukrainy i całej społeczności ukraińskiej.  

W punkcie recepcyjnym na dworcu PKP w Przemyślu i punkcie informacyjnym na dworcu PKP w Rzeszowie, uchodźcom z Ukrainy zarówno Polacy, jak i studenci z Ukrainy pomagają w tłumaczeniu i wypełnianiu niezbędnych dokumentów. 

– Pomagają uchodźcom, którzy cały czas docierają do naszej granicy. Kontaktują się także ze swoimi kolegami – studentami z Ukrainy – sprawdzając, czy nie potrzebują jakiejś pomocy. Ustalają także miejsce pobytu tych osób – wyjaśnia Przemysław Pawlak, rzecznik WSPiA. 

W poniedziałek studenci rozpoczęli zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla Ukrainy. Studenci proszą o wsparcie wszystkich ludzi chcących pomóc. Jednak mają też dodatkowy cel. Do studentów WSPiA zwrócił się z prośbą o pomoc kolega Ihor, student kierunku administracja.

Ihor mieszka w miejscowości Niżankowice – tuż przy granicy z Polską. Jego miejscowość potrzebuje pomocy i rzeczy niezbędnych w obliczu trwającej na Ukrainie wojny. – Codziennie pomagają osobom emigrującym z Ukrainy, patrolują oraz legitymują wszystkie osoby „obce”, które pojawiają się w ich okolicy – wyjaśnia Przemysław Pawlak. 

Dla Ihora, studenta WSPiA, koleżanki i koledzy zbierają: krótkofalówki do komunikacji, baterie, latarki, kamizelki odblaskowe, szczoteczki i pasty do zębów, talerze, kubki, miski, łyżki, noże, widelce, apteczki i podstawowe leki opatrunki i bandaże. 

Ponadto, do punktu w WSPiA można dostarczyć rzeczy potrzebne w obliczu wojny wszystkim na Ukrainie: wodę, pastę do zębów, szczoteczki, szampony, mydło, opakowania na mydło, chusteczki higieniczne, maszynki do golenia (jednorazowe), pianki do golenia, pieluchy dla dzieci i dorosłych, środki higieniczne dla kobiet, chusteczki mokre dla niemowląt, ręczniki kąpielowe (nowe), prześcieradła (nowe), śpiwory, skarpetki (nowe), bieliznę męską i damską (nowa), koszulki bawełniane, opatrunki, bandaże, plastry, konserwy, batony proteinowe, żywność sucha (kasza, makarony), herbata, kawa, cukier. 

Zbiórkę organizuje Samorząd Studencki oraz Koło Bezpieczeństwa Wewnętrznego ,,Pro Securitas” WSPiA. Studenci czekają na rzeczy potrzebne Ukrainie codziennie od 9:00 do 17:00 w kampusie WSPiA przy ul. Cegielniana 14. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama