Zdjęcie: materiały prasowe / Hubert Gross finalista rankingu „25 under 25”
Reklama

Hubert Gross kończy Lotnictwo i Kosmonautykę na Politechnice Rzeszowskiej. A teraz dołączył do grona najzdolniejszej młodzieży w Polsce.

„25 under 25” to zestawienie najzdolniejszych Polaków, którzy nie skończyli jeszcze 25 lat. Konkurs organizuje magazyn „Forbes” i warszawskie biuro firmy McKinsey & Company.

Kandydaci rywalizowali w pięciu kategoriach: „Biznes”, „Działalność społeczna”, „Nauka”, „Nowe technologie” oraz „Zrównoważony rozwój i klimat”. Musieli przedstawić swoje dokonania, uzasadnić zawodowe motywacje, a następnie obronić się przed pytaniami członków kapituły. Najlepsi z nich utworzyli 25-osobowe grono finalistów konkursu. A najlepsi z najlepszych znaleźli się wśród pięciorga laureatów.

Hubert Gross zwyciężył w kategorii „Nauka”. Został nagrodzony za dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie inżynierii kosmicznej. Brał udział w wielu konkursach i projektach związanych z kosmosem.

Gross jest współautorem drona zdolnego do lotu w marsjańskiej atmosferze, zaprojektował łazika marsjańskiego do eksploracji jaskiń lawowych, pracował nad projektem bazy księżycowej, a za projekt osłony przeciw radiacyjnej do samolotu suborbitalnego otrzymał nagrodę Suborbital Day Special Prize. W ubiegłym roku został członkiem Rady Studentów przy prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej.

Teraz Hubert Gross pracuje nad systemem do komunikacji satelitarnej i badań radiowych dla branży lotniczej i kosmicznej. To projekt badawczy grupy Innspace. – Mam nadzieję, że otworzy mi to wiele drzwi i pomoże nawiązać współprace, które pozwolą zrealizować nasze cele. Plan jest ambitny – wyjść poza konkursy dla studentów. Przede mną i zespołem sporo pracy, ale wierzymy, że jeszcze sporo możemy pokazać mówi Hubert Gross.

Zespół Innspace działa pod opieką dr. hab. inż. Andrzeja Majki, prof. PRz, na opracowanie swojego rozwiązania młodzi naukowcy otrzymali ponad 200 tys. zł dofinansowania z Podkarpackiego Centrum Innowacji. 

oprac. (la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama