Reklama

Paweł Goclon, absolwent WSIiZ, zdobył nagrodę jury na Festiwalu Filmów Żeglarskich „JachtFilm” za krótkometrażowy film dokumentalny o rejsie po Bałtyku na Zawiszy Czarnym z osobami niewidomymi.

[Not a valid template]

 

W lipcu tego roku Paweł Goclon wziął udział w projekcie „Zobaczyć Morze” na Zawiszy Czarnym, największym scautowym żaglowcu świata. Niezwykłość tego przedsięwzięcia stanowi fakt, iż połowę załogi statku przemierzającego Bałtyk stanowią osoby niewidome lub niedowidzące. Inicjatywa organizowana jest przez Fundację „Gniazdo Piratów” i Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

– Mój film opowiada o niezwykłych ludziach, członkach załogi projektu „Zobaczyć Morze”. Konkurencja na festiwalu była duża. Miałem nadzieją na zwycięstwo i udało się. Oprócz wyróżnienia, dostałem nagrodę rzeczową, profesjonalną kamerę GoPro, która bardzo przyda się do kręcenie kolejnych filmów – mówi Paweł Goclon, absolwent informatyki i ekonometrii w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

O rejsie z osobami niewidomymi dowiedział się podczas innej morskiej podróży na Zawiszy Czarnym.  Kolega z wachty mówił, że naprawdę warto przeżyć takie doświadczenie.

– Rok później popłynąłem. Rejs trwał 2 tygodnie. Załoga liczyła 40 osób plus 4 osoby załogi stałej. 20 osób niewidomych lub niedowidzących miało takie same obowiązki, jak reszta, oprócz obserwacji morza „na oku”. Sterowanie, ciągnięcie lin szło im niekiedy nawet lepiej, niż widzącym – opowiada.

Mogli „zobaczyć morze”

JachtFilm to festiwal, w którym prezentowane są polskie i zagraniczne filmy o tematyce żeglarskiej. IV edycja ostała zorganizowana przez Andrzeja Minkiewicza, prezesa stowarzyszenia „Dobre wiatry”. W jury festiwalu zasiadali: przewodniczący Andrzej Minkiewicz, pomysłodawca i organizator festiwalu i konkursu „A morze kręci mnie”, kapitan jachtowy Janusz Zbierajewski, Andrzej Radomiński z TVP, dokumentalista, autor filmów i książek o tematyce marynistycznej, Michał Dąbrowski z TVP, dokumentalista, autor wielu filmów o tematyce marynistycznej oraz Kryspin Pluta, reżyser filmowy.

Udział w festiwalu może wziąć każdy, kto stworzy film o szeroko pojętym żeglarstwie, który nie może przekraczać 15 min, ważny jest ciekawy pomysł i przesłanie.

– Dla mnie największą nagrodą jest przybliżenie widzom projektu „Zobaczyć Morze”. To pomoże rozwijać tę cenną inicjatywę. Chciałbym, aby jak najwięcej osób widzących i niewidomych mogło się zintegrować poprzez wspaniałe doświadczenie wspólnego rejsu. Cieszy mnie, że odbiorcy filmu mogą poznać świat ludzi niewidomych, którzy często w wielu czynnościach na statku radzili sobie nawet lepiej od widzących – podkreśla absolwent WSIiZ.

Dla Pawła Goclona rejs był niesamowitym duchowym przeżyciem. Mówi, że bardzo go ubogacił i zmienił. Takie spotkanie sprawia, iż rzeczy materialne stają się dużo mniej wartościowe.

– To było spotkanie z ludźmi, których uważa się za innych, odrzucanych przez społeczeństwo. Nagle okazuje się że to ludzie, którzy pracują, mają swoje pasje i bogate wnętrze. Mimo tego, że ich świat to wieczna ciemność, to ludzie pogodni i radzący sobie w życiu, osoby wielkiego serca, niezwykle odważne. Podczas rejsu mierzą się z nieznanym: z wodą, falą, wiatrem i pogodą… – podkreśla.

Z niewidomymi przez Atlantyk

Żeglarstwo to pasja Pawła Goclona. Wcześniej pływał po Bałtyku żaglowcem i małymi jachtami. Odwiedził Wyspy Kanaryjskie, Francję, Hiszpanie i Portugalię. – Na „Zawiasie” pływam zwykle jako oficer wachtowy i tym razem było tak samo. Podczas wachty dowodziłem statkiem, byłem odpowiedzialny za prawidłowe prowadzenie nawigacji, dziennika jachtowego, rozdysponowania zadań pomiędzy członków mojej wachty (7 osób) – wylicza.

To pierwszy rejs Pawła Goclona z osobami niewidomymi, ale nie ostatni

– W 2016 roku w XI edycji inicjatywy „Zobaczyć Morze” planujemy przepłynąć z niewidomymi przez Atlantyk! Wydarzenie wesprze dodatkowo Polish American Chamber of Commerce of East. Będzie to pierwszy taka edycja projektu, której jestem pomysłodawcą i koordynatorem. To wielki polsko-amerykański projekt pozwalający niewidomym poczuć morze, tak jak czują je ludzie pełnosprawni – zapowiada absolwent WSIiZ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama