Reklama

Około 80 osób w czwartek na rzeszowskim Rynku odtańczy poloneza, zachęcającym do zostania wolontariuszem projektu „Szlachetna Paczka”.

[Not a valid template]

 

„Szlachetna Paczka ma już 13 lat. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2001 roku. Wtedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Jacka Wiosnę Stryczka, dziś prezesa krakowskiego stowarzyszenia Wiosna obdarowała 30 ubogich rodzin. Dzisiaj projekt „Szlachetnej Paczki” ma charakter ogólnopolski i jak żadna akcja charytatywna w Polsce łączy działania setek tysięcy osób.

– Wolontariat w Paczce jest powołaniem do służby dla innych ludzi, do przekraczania siebie dla innych, żeby zmienić świat – mówi ks. Stryczek.

Potrzeba 500 wolontariuszy

W ubiegłym roku „Szlachetną Paczkę” w całym kraju otrzymało ponad 17 tys. rodzin. Wartość pomocy przekroczyła 33 mln zł. Na Podkarpaciu w 2013 r. paczki otrzymały 823 rodziny. Średnia wartość jednej paczki wyniosła ok. 1,9 tys. zł. Jednej rodzinie średnio prezent robiło 30 osób.

Projekt udaje się przeprowadzić w dużej mierze nie tylko dzięki darczyńcom, którzy robią paczki, ale także tysiącom wolontariuszy, którzy spotykają się z rodzinami i zawożą paczki do włączonych wcześniej rodzin.

Na Podkarpaciu do tegorocznej edycji „Szlachetnej Paczki” zgłosiło się już ok. 100 wolontariuszy. – Optymalna liczba to 500, tak jak to było w zeszłym roku – mówi Izabela Florek, koordynatorka wojewódzka „Szlachetnej Paczki” na Podkarpaciu.

Finał projektu w tym roku przypada na 13 i 14 grudnia. W tych dniach wolontariusze będą do rodzin zawozić prezenty.

Prezydent będzie duchem

Tegoroczny finał projektu poprzedzi odtańczenie poloneza w największych miastach w Polsce. Odbędzie się on na ok. 100 dni przed finałem. To nawiązanie do poloneza, którego maturzyści tańczą podczas studniówek. W Rzeszowie taniec rozpocznie się w czwartek (4 września) o godz. 16:00 na Rynku.

– Szacujemy, że weźmie w nim udział około 80 osób. Będą członkowie szkoły tańca Aksel, zespół Kuki Pau z Dominiką Kobiałką, która wystąpiła w ostatniej edycji program „The Voice of Poland”. Poloneza zatańczą także osoby z Akademii Przyszłości. Oczywiście, każdy kto w tym czasie będzie na Rynku może się przyłączyć do tańca. Będzie wodzirej, który nas poprowadzi. Po polonezie odbędzie się pokaz tańca w wykonaniu szkoły Aksel – mówi Izabela Florek.

W niektórych miasta udział w polonezie zapowiedzieli nawet prezydenci. W Rzeszowie prezydent Tadeusz Ferenc jednak nie zatańczy. – Dostaliśmy od niego list, że nas wspiera. Tadeusza Ferenca nie będzie z nami fizycznie, ale będzie duchowo – śmieje się Florek.

Lubisz wyzwania?

Zgłoszenia na wolontariuszy „Szlachetnej Paczki” trwają do 20 października. Rejestracja odbywa się na stronie www.superw.pl. Trzeba wypełnić odpowiedni formularz. Zostanie wolontariuszem nie jest takie oczywiste. Przechodzi się rekrutację, 1-dniowe szkolenie, przed wręczeniem rodzinom paczek, trzeba się z rodziną spotkać co najmniej trzykrotnie, by poznać jej potrzeby.

– Nasz wolontariat nie jest prosty. Wymaga poświęcenia więcej czasu i odwagi. Szukamy takich osób, które nie boją się wyzwań i chcą zmieniać także siebie – tłumaczy Izabela Florek.

Aby zostać wolontariuszem, trzeba mieć skończone 18 lat.

Rodzin, którym pomagamy szukają liderzy „Szlachetnej Paczki”, którzy kontaktują się m.in. z ośrodkami pomocy społecznej czy też osobami prywatnymi. Na Podkarpaciu takich liderów jest 24. Rodziny, do których może trafić paczka, muszą wcześniej na to wyrazić zgodę. Od 15 listopada organizatorzy projektu na stronie www.szlachetnapaczka.pl udostępnią darczyńcom bazę rodzin, do których może trafić prezent.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: