Od stycznia startupowy Kwadrat rusza w Rzeszowie pełną parą

0
Reklama

Masz pomysły, które są praktycznie niemożliwe do zrealizowania? Świetnie się składa, bo Kwadrat – Podkarpacka Przestrzeń Kreatywna właśnie takich osób szuka. Jego twórcom udało się zebrać pieniądze na projekt.

 

Za pośrednictwem platformy internetowej Wspieram.to pomysłodawcom Kwadratu udało się zebrać 14 355 zł na wyposażenie lokalu przy ul. Bardowskiego 4 w Rzeszowie. Ma być to miejsce, które połączy ludzi oraz ułatwi powstawanie i rozwijanie projektów biznesowych na Podkarpaciu.

– Chcemy wspierać osoby, które mają pomysły innowacyjne, które chcą wprowadzić na rynek nowe możliwości. Chcemy dać ludziom przestrzeń, aby mogli porozmawiać, wymienić się doświadczeniami, aby razem pracowali – mówi Dariusz Kopyto z fundacji INUP.

– Szukamy osób wybitnych z dziwnymi pomysłami, które są trudne do zrealizowania, bo takie najłatwiej osiągają sukces – dodaje Daniel Dereniowski z fundacji INUP.

Kwadrat ma być również przestrzenią, gdzie będą odbywać się szkolenia, warsztaty, różnego rodzaju wydarzenia dla startupowców, gdzie będą zapraszani prelegenci, którzy będą się dzielić swoim doświadczeniem.

– Nasza oferta będzie się kształtować w zależności od potrzeb osób, które będą do nas przychodzić. Chcemy dać ludziom miejsce do pracy i spotkań, ale  też możliwość pracy dla innych. Chcemy, aby ludzie ciągle pracowali nad swoimi pomysłami  – podkreśla Dereniowski.

Darmowe rzeczy psują ludzi

W ofercie Kwadratu znajdą się na pewno takie z zagadnienia jak: księgowość, finanse, prawo, ponieważ dotyczą one wszystkich gałęzi biznesu. Dodatkowo będzie też oferowane m.in. wsparcie w działaniach marketingowych, graficznych, w tworzeniu całego biznesplanu. W planach są również  kursy z programowania.

Rzeszowski Kwadrat ma 280 m kw., w którym zostały ulokowane boksy dla startupów (6), przestrzeń coworkingowa (12 biurek), wypoczynkowa, sala wykładowa (30 osób), konferencyjna (12 osób) oraz kuchnia.

Lokal znajduje się również blisko głównych węzłów komunikacji oraz posiada darmowy parking. Wynajęcie biurka będzie kosztować 5 zł za godzinę lub 100 zł za miesiąc codziennej ośmiogodzinnej pracy. Natomiast boksy dla 3-4 osób to koszt około 200 zł miesięcznie.

– Ceny są wręcz symboliczne, jeśli porównamy je z tymi rynkowymi. Moglibyśmy świadczyć usługi również za darmo, ale darmowe rzeczy psują ludzi – uważa Daniel Dereniowski.

– Gdy organizowaliśmy bezpłatne szkolenia zapisywało się mnóstwo ludzi, a później mało kto na nie przychodził. Gdy wprowadziliśmy opłaty za kursy odnotowaliśmy 90 proc. frekwencji – dodaje.

Kwadrat także w weekend

W planach Kwadratu jest również wprowadzenie „usług dodatkowych” oraz rozwiązań abonamentowych.

Rzeszowska Przestrzeń Kreatywna ma być otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00-20:00.

– Jeśli zajdzie taka potrzeba to jesteśmy również gotowi udostępnić Kwadrat w niedzielę, ponieważ mamy świadomość, że są też takie osoby, które gdy pracują na etacie czas na dodatkowe działania mają tylko w weekend – wyjaśnia Dereniowski.

W planach jest również, aby stali bywalcy otrzymali własne karty dostępu.
Oficjalne otwarcie Kwadratu – Podkarpackiej Przestrzeni Kreatywnej odbędzie się 13 stycznia (piątek)  o godz. 18:00.

Aby wziąć udział uroczystości należy pobrać bezpłatny bilet na stronie kwadrat-oficjalneotwarcie.evenea.pl lub kupić „bilet budowniczego” o wartości 100 zł. „Budowniczy” otrzymają wówczas 8 godzin do wykorzystania w Kwadracie, rabaty na dowolną usługę i kolejną edycję Startup Weekend Rzeszów.

Imię i nazwisko takiego darczyńcy zawiśnie na ścianach Kwadratu oraz znajdzie się na specjalnej stronie internetowej.

Biznesowy ekosystem

Twórcą Podkarpackiej Przestrzeni Kreatywnej – Kwadrat jest fundacja INPU – Podkarpacka Koalicja. Działa od 2015 roku. Na swoim koncie ma już udział w 57 spotkaniach oraz realizację 24 wydarzeń w różnych miastach na terenie województwa podkarpackiego (luźne spotkania, kreatywne piątki, warsztaty, barcampy, pierwsze dwa Startup Weekendy na Podkarpaciu – #SWRzeszow) na które przyszło ponad 1,6 tys. osób.

Współpracują z Urzędem Miasta w Rzeszowie, regionalnymi inkubatorami technologicznymi, Kieleckim Parkiem Naukowo Technologicznym, Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego, uczelniami, firmami, funduszami, stowarzyszeniami.

– Ułatwiamy start z własnym projektem, wspieramy w tworzeniu i uzupełnianiu zespołu, łączymy z odpowiednimi firmami, pomagamy pozyskać fundusze na start jak i rozwój. Wszystko to robimy z dużym zaangażowaniem i środkami pozyskanymi głównie od partnerów. Wspólnie możemy stworzyć świetnie funkcjonujący regionalny ekosystem – twierdzą zgodnie członkowie INUP.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: