Zdjęcie: materiały Aurora Films. "Wszystko poszło dobrze"
Reklama

Od pokazu przedpremierowego i debiutu reżyserskiego rozpocznie się styczniowy Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps”. Bohaterowie kolejnych filmów także mierzą się z trudnymi wspomnieniami i powracającym pytaniem: dlaczego? Nie zabraknie też sarkastycznego humoru.

Na dobry początek, w poniedziałek (10 stycznia), pokaz filmu „Córka” (org. „The Lost Daughter”). To debiut reżyserski aktorki Maggie Gyllenhaal, oparty na powieści Eleny Ferrante.

Leda Caruso (Olivia Colman) to 48-letnia profesorka włoskiej literatury, która przyjeżdża na grecką wyspę, by w samotności naładować baterie. Nadmorski urlop zamienia się jednak w pełną gorzkich refleksji podróż w czasie, do dawnych lat wczesnego macierzyństwa Ledy. Dzieje się to za sprawą amerykańskiej rodziny. Dwudziestoparoletnia młoda matka – Nina oraz jej córka Elena budzą w bohaterce niewygodne i bolesne wspomnienia. 

Kolejny film będzie można zobaczyć 17 stycznia. „Odkupienie” to także debiut, tym razem  aktora Frana Kranza, który w tym przypadku jest nie tylko reżyserem, ale też autorem scenariusza. 

Dwa małżeństwa spotykają się pewnego dnia w przykościelnej sali konferencyjnej. To rodzice chłopców, którzy brali udział w krwawej szkolnej strzelaninie. Jeden był ofiarą, drugi – napastnikiem. Kurtuazyjna rozmowa przybiera coraz bardziej dramatyczny ton, emocje sięgają zenitu, a uczestnicy próbują na własny sposób poradzić sobie z tym, co zaszło, i znaleźć ukojenie, może usprawiedliwienie. Co przyniesie spotkanie rodziców, którzy stracili dzieci w szkolnej strzelaninie? 

Z kolei 24 stycznia, DKF Klaps wyświetli komedię „Szef roku” Fernando Leóna de Aranoa. To satyra na los pracowników i klasowe nierówności

Blanco (Javier Bardem) jest charyzmatycznym właścicielem rodzinnej fabryki, który chce  otrzymać nagrodę dla najlepszego biznesu. Ale na drodze do sukcesu staje nieprzewidywalny i szukający zemsty zwolniony pracownik, cierpiący na depresję kierownik i zakochana stażystka. A to dopiero początek kłopot.

Aby dopiąć swego, wyrachowany „dobry szef” bez skrupułów wtrąca się w życie prywatne swoich pracowników i przekracza wszelkie dopuszczalne granice, nieświadomie uruchamiając wybuchową reakcję łańcuchową prowadzącą do niewyobrażalnych konsekwencji. „Szef Roku” to przenikliwe studium charakterów, a równocześnie przesiąknięta kąśliwym humorem satyra społeczna na środowisko pracy.

W ostatni poniedziałek stycznia (31 bm.), na ekranie zostanie wyświetlony film „Wszystko poszło dobrze” Françoisa Ozona. 

To historia pisarki Emmanuelle, która pewnego dnia dowiaduje się, że jej ojciec, kolekcjoner sztuki i przedsiębiorca Andre, przeszedł rozległy udar. Mężczyzna będzie wymagał stałej opieki lekarskiej i nigdy nie odzyska pełnej sprawności.  Prosi swoje córki o zorganizowanie eutanazji, która jest możliwa w Szwajcarii. Kobiety godzą się pomóc upartemu ojcu, po cichu licząc, że ten odzyska głód życia i zmieni decyzję. 

DKF „Klaps” działa w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Seanse rozpoczynają się o godz. 19:00, połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami. Karnet miesięczny na cztery filmy kosztuje 30 zł, a pojedyncza wejściówka 10 zł.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama