Zdjęcie: Pixabay
Reklama

W Polsce mają powstać cztery nowe superszybkie ładowarki Tesli. Jedna z nich ma stanąć w Rzeszowie! 

 „Centra serwisowe Tesli i dużo więcej superładowarek pojawi się w Polsce do końca roku” – – napisał Twitterze Elon Musk, amerykański miliarder, szef Tesli, firmy, która zaprojektowała w pełni elektryczny samochód sportowy Tesla Roadster.

W internecie zawrzało. Wpis ten, jak podaje serwis green-news.pl, to odpowiedź szefa Tesli na artykuł Zacharego Shanha w popularnym amerykańskim serwisie Clean Technica. Dziennikarz, który obecnie przebywa we Wrocławiu, opisywał swoje wrażenia z jazdy Teslą Model S po mieście, w którym nie ma firmowych ładowarek Tesli. 

Ratusz: rozmowy trwają 

W Polsce są póki co tylko cztery superszybkie ładowarki Tesli: w Poznaniu, Katowicach, Ciechocinku i Kostomłotach. W planach jest, by w naszym kraju powstały kolejne cztery: w Ostrowi Mazowieckiej, Sieradzu, Strykowie i właśnie w Rzeszowie na terenie po dawnym składzie węgla obok dworca PKS. 

Ale czy ta informacja, która elektryzuje miłośników Tesli, ma odzwierciedlenie w faktach? Okazuje się, że po części tak. – Propozycja przez Teslę została złożona. Trwają rozmowy. Na dziś nie ma jeszcze ustalonej lokalizacji, w której mogłaby powstać ładowarka w Rzeszowie – mówi krótko Agnieszka Siwak – Krzywonos z Urzędu Miasta Rzeszowa.  

Obecnie w Rzeszowie zarejestrowanych jest 61 samochodów elektrycznych, z czego 9 to pojazdy marki Tesla. Sam Rzeszów ma z kolei 10 e-autobusów i dwa służbowe elektryczne Renault Kangoo Z.E.

Jeśli chodzi o ładowarki, to w Rzeszowie jest 10 miejskich ładowarek, które postawiła PGE Nowa Energia. Ponadto, w stolicy Podkarpacia e-samochód można naładować także przy WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej oraz galeriach handlowych Millenium Hall i Plaza.

Hyperloop też w Rzeszowie? 

To nie pierwszy raz, gdy Rzeszów wymieniany jest w kontekście założyciela Tesli. Elon Musk w 2013 roku wpadł na pomysł budowy superszybkiego pociągu Hyperloop, a dokładnie  kapsuł transportowych przemieszczających się w specjalnym rurociągu z prędkością 1220 km/h.

Hyperloop miałby zrewolucjonizować transport na świecie i stać się alternatywą dla szybkich kolei i komunikacji lotniczej. Dwa lata temu szefowie firmy euroLoop ogłosili, że swój projekt zamierzają przetestować w Polsce. Chodzi budowę toru-tuby o długości 2-3 km i kapsułę, która miałaby ok. 30 m długości.

euroLoop wytypował, gdzie Hyperloop mógłby powstać, rozważano dwie lokalizacje: w okolicach Wrocławia i właśnie w Rzeszowie. Od zapowiedzi tego planu nic konkretnego jednak do tej pory się nie urodziło. 

Zdjęcie: SpaceX

(jg)

redakcja@rzeszw-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: