Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Na kary od trzech lat do 9 lat więzienia skazano 10 osób mających związek z nielegalnymi plantacjami konopi indyjskich na terenie trzech województw. Plantacje zlikwidowali policjanci z rzeszowskiej komendy wojewódzkiej. 

Chodzi o plantacje w Dąbroszynie (województwo lubuskie), Gołdapi (Warmia i Mazury) i Bienicach (województwo zachodnio-pomorskie).

Ta pierwsza została zlikwidowana 3 stycznia 2019 roku, rosło na niej ponad 300 roślin konopi indyjskich, policjanci zabezpieczyli wtedy także 30 kg marihuany. Plantacje w Gołdapi (1139 roślin) i Bienicach (2740 roślin) funkcjonariusze zlikwidowali w 2018 roku. 

Konopie były uprawiane w specjalnie do tego celu wyposażonych pomieszczeniach, które miały odpowiednią instalację oświetleniową i wentylacyjną. Jak ustalono w trakcie śledztwa, plantacje umożliwiły wyprodukowanie co najmniej 137 kg marihuany. 

Hurtową wartość narkotyków oszacowano na prawie 2 mln zł, przy założeniu, że kilogram marihuany kosztował 14 tys. zł. Proces 10 osób, w tym trzech obywateli Wietnamu, którzy mieli związek z plantacjami, toczył się w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim. 

Nie tak dawno, 25 czerwca, zapadł wyrok. Oskarżeni odpowiadali głównie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Kierował nią Tien Manh V. On został skazany na 9 lat więzienia i wymierzono mu grzywnę w wysokości 800 tys. zł. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Pięć osób za udział w grupie przestępczej także dostały kary bezwzględnego więzienia: 6 lat dla Piotra S., po cztery lata dla Tomasza  S., Trungh Thanh N., Tomasza B. i Piotra H. Dodatkowo, wszyscy mają zapłacić grzywny od 300 tys. do 500 tys. zł! 

Wszyscy wspomniani oskarżeni mają również wpłacić nawiązki na rzecz warszawskiego ośrodka Monar – od 5000 do 9000 zł.

Wyroki usłyszały jeszcze 4 osoby. Jak nas poinformował Rafał Teluk, szef podkarpackiego oddziału Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, Przemysław S. został skazany na 3 lata więzienia, a Zbigniew W., Marek Z. oraz Sy Tinh V. po 3 lata i miesiąc pozbawienia wolności.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama