Swastyka na ratuszu, żołnierze Wehrmachtu przed urzędem. Kręcą film o Kotuli

Rzeszowski ratusz stał się sceną planu filmowego. Najpierw na budynku zawisła czerwona flaga ze swastyką, a po chwili przed wejściem pojawili się żołnierze Wehrmachtu i motocykl z czasów II wojny światowej. 

 

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

Poniedziałek, godzina ok. 11:30. Na ścianie rzeszowskiego ratusza zawisła flaga z czasów III Rzeszy. Wzbudziło to zainteresowanie przechodniów. Robili zdjęcia, niektóre z nich wkrótce znalazły się na Facebooku.

Po chwili pojawiła się ekipa filmowa. Kilku mężczyzn ubranych w mundury Wehrmachtu i stroje z czasów II wojny światowej stanęło przed wejściem do ratusza. Znalazł się tam również zabytkowy motocykl. Miejsce oddzielono taśmami.

Okazało się, że okolice ratusza stały się planem filmowym. – Kręcimy film w koprodukcji z Podkarpacką Komisją Filmową, pt. „Swój nieznany”. To film opowiadający o postaci Franciszka Kotuli, założyciela Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie – wyjaśnia Monika Witek-Dubiel z firmy Roland Film, menadżer projektu.

Franciszek Kotula urodził się w Głogowie Małopolskim, ale połowę swojego życia spędził w Rzeszowie.

Scena odgrywana w poniedziałek przed ratuszem dotyczyła przekazania kamienicy po Żydach Franciszkowi Kotuli, który chciał tam umieścić swoje zbiory. Miejsce to zostało później pierwszą siedzibą Muzeum Etnograficznego.  

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Franciszek Kotula wybrał się do niemieckiego komisarza Rzeszowa Alberta Pavlu, bo chciał pozyskać kamienicę na swoje eksponaty, które zbierał przez całe życie z myślą o potomności. Później natomiast będzie kręcona następna scena z czasów wojny, dotycząca wyniesienia mapy Wiedemanna – mówi Monika Witek-Dubiel.  

XVIII-wieczna mapa Rzeszowa została podczas wojny ukryta przed Niemcami, którzy chcieli ją wywieźć. Plan Rzeszowa z 1762 roku według Wiedemanna mieszkańcy na co dzień mogą oglądać na ścianie kamienicy przy ul. Sokoła. Został on wykonany z okazji jubileuszu 650-lecia miasta Rzeszowa. 

Film dokumentalny pt. „Swój nieznany” w reżyserii Rolanda Dubiela, który pełni także rolę operatora, ma być gotowy do 30 listopada. Do tego dnia mają być zakończone zdjęcia oraz montaż. Film zostanie przekazany Podkarpackiej Komisji Filmowej, działającej przy urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie.

– Jesteśmy producentem wykonawczym. Działamy na zlecenie burmistrza Głogowa Małopolskiego – wyjaśnia Monika Witek-Dubiel.

W rolę Franciszka Kotuli wcielił się Jerzy Kiebała. Wybrano go do tej roli, ponieważ jest z wyglądu podobny do Kotuli, a także podobnie jak on zajmuje się kultura ludową. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama