Zdjęcie: Piotr Woroniec / Rzeszów News
Reklama

Pokazy fizyczne i chemiczne, samodzielnie eksperymenty za pomocą interaktywnych eksponatów i demonstratorów, konkursy i miniwarsztaty – to tylko część atrakcji, które czekają na uczestników SPiN Day Rzeszów. Impreza odbędzie się w czwartek (10 listopada).

SPiN to Porozumienie „Społeczeństwo i Nauka” zrzeszające 36 polskich instytucji zajmujących się szeroko pojętą nauką. Dzielą się dobrymi praktykami, współpracują programowo, realizują wspólne projekty, biorą udział w debacie publicznej. Promują naukę i wzbogacają środowisko edukacji.

Instytucje działające w ramach Porozumienia SPiN zorganizowały w ubiegłym roku wspólne, ogólnopolskie wydarzenie pod nazwą SPiN Day. W Rzeszowie zorganizowało je Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy Explores, która także jest organizatorem tegorocznej imprezy.

SPiN Day odbędzie się w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów.

Na światowej mapie miejsc aktywnie biorących udział w obchodach, polska reprezentacja przedstawia się imponująco. SPiN Day odbędzie się 10 listopada w 26 miastach na terenie całej Polski. Odbywać się będą wystawy, warsztaty i pokazy naukowe, obejmujące swoją tematyką zagadnienia z wielu obszarów wiedzy.

Rzeszowski SPiN Day odbędzie się w holu budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Pigonia 1 (Centrum Dydaktyczno-Naukowe Mikroelektroniki i Nanotechnologii), gdzie utworzone zostanie czasowe mini centrum nauki, otwarte dla wszystkich od godz. 16:00 do 19:00.

SPiN Day wspierają także UR, Stowarzyszenie Ekoskop oraz Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Gościem specjalnym wydarzenia będzie przemyska Szkoła Podstawowa nr 11.

Uczestnicy wydarzenia zobaczą pokazy fizyczne i chemiczne, będą mogli samodzielnie eksperymentować za pomocą interaktywnych eksponatów i demonstratorów oraz wziąć udział w konkursach i miniwarsztatach.

Pokazy, warsztaty oraz udostępnione eksponaty obejmą swoim zakresem tematycznym zjawiska fizyczne i chemiczne, matematykę i logikę, anatomię człowieka, biologię, ekologię oraz archeologię.

Przez cały czas trwania imprezy do dyspozycji odwiedzających będzie interaktywna wystawa Eksploratorium składająca się z kilkunastu naukowych eksponatów z anatomii, matematyki i fizyki, stanowiąca zalążek przyszłego centrum nauki, stworzona przez konsorcjum UR i ExploRes.

Będą również demonstratory związane z techniką lotniczą Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Na odwiedzających czekać będą także symulatory głosów zwierząt, mikroskopy, preparaty biologiczne i żywe owady na stoiskach Stowarzyszenia Ekoskop. Przemyska SP nr 11 zaprezentuje stacje eksperymentalne projektu DEMO.

Prezentować się będą również koła naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego. Odwiedzający będą mogli także wziąć udział w konkursie wiedzy (godz. 17:00), natomiast o 18:00 odbędą się rewelacyjne pokazy naukowe prowadzone przez finalistę ogólnopolskiego konkursu FameLab – Tomka Madeja ze Stowarzyszenia ExploRes.

Wstęp dla wszystkich chętnych, dzieci i dorosłych jest bezpłatny.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama