Neutral Density Photography Awards (ND Awards) to prestiżowy konkurs o zasięgu międzynarodowym, odbywający się pod patronatem wiodących magazynów oraz portali fotograficznych na świecie. W konkursie tym, który odbył się końcem listopada, nagrodę otrzymał Przemysław Niepokój-Hepnar, student Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

 

Konkurs ND Awards jest idealną okazją na zyskanie międzynarodowego prestiżu i uznania w środowisku fotograficznym, a także szansą zdobycia nagród pieniężnych, których pula w tym roku wynosiła 7,5 tys. dolarów. Swoje fotografie można było zgłaszać w 6 głównych kategoriach: reklama, architektura, fine art, natura, ludzie, kategoria specjalna.

Międzynarodowe jury tworzyli przedstawiciele magazynów fotograficznych, artyści fotografii, czy też właściciele galerii sztuki – m.in. Eileen O’Donnell (USA, The Wall Street Journal), Maciej Zieliński (Polska, Digital Camera Magazine), Susan Spiritus (USA, Susan Spiritus Gallery), Kathrin Koehler (Niemcy, Immagis), Renya Tanaka (Japonia, Tokyo Arts Gallery).

– Spośród kilku tysięcy nadesłanych zgłoszeń do tego konkursu z ponad 70 krajów świata, 25 listopada w Londynie rozstrzygnięto konkurs, w którym dwie nagrody w postaci Honorowego Wyróżnienia w najbardziej prestiżowej – kategorii profesjonalnej – otrzymał student Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania – Przemysław Niepokój-Hepnar – informuje Dominik Łazarz z biura prasowego WSIiZ.

Pierwsze nagrodzone zdjęcie powstało podczas pleneru Koła Naukowego Fotografii „Diafragma” w Leżajsku. To niezwykle przejmujący portret Chasyda wykonany przy bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Na drugim nagrodzonym zdjęciu jest rodzina w romskiej wiosce Lenartov na Słowacji.

Dodatkowo na XXVI Krajowym Salonie Fotografii Artystycznej w Żarach prace zdolnego fotografa znalazły się w ścisłym finale, otrzymując nominację do nagrody. Konkurs ten jest jednym z najważniejszych punktów na fotograficznej mapie Polski, odbywa się pod patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie – w roku ubiegłym Przemysław zdobył 3. nagrodę.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Warto podkreślić, że również w konkursie International Photography Awards, odbywającym się w październiku, Przemysław Niepokój-Hepnar, zdobył aż 10 Honorowych wyróżnień. Wszystkie zdjęcia nadesłane przez fotografa otrzymały nagrodę, a sam konkurs w środowisku branżowym jest określany mianem „Oskarów”.

– Ten rok jest dla mnie wyjątkowy pod względem sukcesów – mówi Przemysław Niepokój-Hepnar, który do konkursów podchodzi z dystansem.

– Traktuję je bardziej jako narzędzie ułatwiające pracę nad nowym materiałem. Otrzymałem niedawno propozycję zrobienia reportażu na Oddziale Terapii Uzależnienia od Alkoholu w krośnieńskim szpitalu. Wiele osób, które z powodu swojego nałogu, potrzebują fachowej pomocy, obawia się tego miejsca. Jako fotoreporter mam obowiązek, by pokazać jak naprawdę wygląda odwyk „od wewnątrz” – dodaje Przemysław Niepokój-Hepnar, laureat wielu prestiżowych konkursów fotograficznych.

Przemysław Niepokój-Hepnar pochodzi w Krosna. W rzeszowskiej WSIiZ studiuje grafikę komputerową w mediach.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama