Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Z okazji Światowego Dnia Feministek – w środę (7 listopada) w kinie „Zorza” w Rzeszowie odbędzie się darmowa projekcja filmu „Punk Singer”. Ilość miejsc ograniczona.

Rewolucja w naszym życiu może zacząć się od filmu. – „Punk Singer” dedykowany jest głównie kobietom, ale zapraszamy każdą chętną osobę – zachęca Katarzyna Kazanecka, specjalista ds. marketingu i promocji kina „Zorza”. 

Mnóstwo kobiet w Polsce angażuje się w walkę o ich prawa. Często wychodzą na ulice, by wyrazić swój sprzeciw. Wiele kobiet stoi też na czele różnych fundacji i stowarzyszeń broniących praw zwierząt. – To bojowniczki, którym należy się uznanie. Chcemy im w ten sposób podziękować – twierdzi Katarzyna Kazanecka. 

Film „Punk Singer” udostępnił dystrybutor Against Gravity, który również podkreśla swoje zaangażowane w walkę o równouprawnienie. „Punk Singer” zostanie zaprezentowany w środę na małej sali „Zorzy” o 19:00, liczba miejsc jest ograniczona. Darmowe zaproszenia  można odbierać w biurze „Zorzy” od poniedziałku (5 listopada) w godz. 10:00-17:00.

„Punk Singer” to film o Kathleen Hanna, amerykańskiej electro-punkowej charyzmatycznej wokalistce zespołów Bikini Kill i Le Tigre, która zyskała międzynarodową sławę jako zagorzała feministka i autorka tekstów emancypunkowych piosenek.

W latach 90. ubiegłego wieku Kathleen Hanna była silnie powiązana z feministycznym ruchem kobiecym o nazwie Riot Grrrl, związanym mocno ze sceną punkową i grunge’ową. Nazwa ruchu oznaczała nowe pokolenie dziewczyn, a potrójna litera „r” w wyrazie „grrrl” pochodzącym od angielskiego słowa „girl”, wyrażała ich gniew na zdominowany przez mężczyzn świat.

Kathleen Hanna, podobnie jak inne kobiety z Riot Grrrl, chciała doprowadzić do kobiecej rewolucji. W latach 90. była wokalistką i frontmenką w skrajnie feministycznym emancypunkowym zespole Bikini Kill. W 2000 roku związała się z kolei z amerykańską grupą riot grrl/electro-punk/new wave Le Tigre, znaną z feministycznych tekstów i zaangażowaną w walkę z rasizmem oraz o prawa homoseksualistów.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W 1998 roku Kathleen Hanna wydała solowy album pod pseudonimem Julie Ruin, a od 2010 roku pracuje nad projektem o takiej samej nazwie.

„Punk Singer” śledzi życie i karierę Kathleen Hanny, począwszy od jej trudnego dzieciństwa i okresu dojrzewania, poprzez jej pierwsze kroki w poezji, zaangażowanie w skrajny ruch feministyczny, punkową muzykę, jej związek z Curtem Cobainem, solową karierę jako Julie Ruin, działalność feministyczną, małżeństwo z członkiem Beastie Boys Adamem Horovitzem, a wreszcie dramatyczną walkę z boreliozą, którą zdiagnozowano u niej w 2010 roku.

Dzięki wykorzystaniu bogatego materiału archiwalnego, zdjęć i nagrań z prywatnego i zawodowego życia Kathleen Hanny, jak również wywiadów z jej współpracownikami, których artystka wybrała samodzielnie, dbając, aby było wśród nich jak najmniej mężczyzn, mamy szansę obejrzeć wnikliwy portret aktywnej artystki-feministki, mocno zaangażowanej w działalność na rzecz kobiet.

W filmie zobaczymy też inne artystki m.in. Joan Jett, która w latach 1975-1979 była członkinią zespołu The Runaways i Kim Gordon, amerykańska basistka i wokalistka zespołu Sonic Youth.

Oprac. (jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama