Reklama

Początkiem maja każdego roku dominują już na stałe w kalendarzu uroczystości patriotyczne. Te święta majowe obchodzone są coraz liczniej przez polskie społeczeństwo.

Zaczyna się 2. maja od Dnia Flagi, poprzez Święto Konstytucji 3 Maja, aż do Narodowego Dnia Zwycięstwa czyli zakończenia II wojny światowej 8. maja. Ponieważ w tym roku uczestniczyłem we wszystkich trzech uroczystościach, zatem podzielę się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami.

Nieodłącznym elementem tych majowych uroczystości patriotycznych jest bardzo liczna i profesjonalna oprawa wojskowa – następuje podniesienie Flagi Państwowej, apel pamięci, salwa honorowa. Widzimy znaczący udział służb mundurowych, obecni są kombatanci, odbywają się wystąpienia władz, a na zakończenie składanie wieńców i wiązanek kwiatów.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Ale tym, co budzi szczególną radość jest liczny udział społeczeństwa. Mieszkańcy miasta i przybyli goście nieraz tłumnie biorą udział w tych wydarzeniach. Widoczne są dzieci z małymi chorągiewkami w rękach, a na balkonach bardzo gęsto powiewają polskie flagi.

Może nieraz gorsza pogoda – niższa temperatura, wiejący wiatr czy padający deszcz – nieco odstrasza świętujących, ale coraz bardziej widać, że święta majowe mają nie tylko charakter patriotyczny, ale i rodzinny.

Reklama