Święto Niepodległości. Pomnik Piłsudskiego odsłonięty. „Nie zmarnujmy szansy” [FOTO]

– Musimy w poszanowaniu swojej różnorodności pracować na rzecz rozwoju i wzrostu dobrobytu w naszej ojczyźnie – mówiła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, podczas rzeszowskich obchodów Święta Niepodległości. 

 

Uroczystości 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się na placu Wolności, gdzie został uroczyście odsłonięty pomnik Józefa Piłsudskiego. Wcześniej odbyła się msza święta w kościele farnym. 

W uroczystościach uczestniczyły setki mieszkańców, władze województwa na czele z wojewodą Ewą Leniart i marszałkiem Władysławem Ortylem, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, duchowni, parlamentarzyści, samorządowcy, środowiska kombatanckie, służby mundurowe i przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego. 

Nigdy nie opuścił nas duch walki

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia meldunku Dowódcy Garnizonu Rzeszów. Następnie odegrano hymn i podniesiono flagę państwową, odsłonięto i poświęcono pomnik Józefa Piłsudskiego. Wojewoda Ewa Leniart podczas swojego wystąpienia mówiła, że „dla Polaków najważniejsza jest wolność”. 

– I to właśnie umiłowanie wolności doprowadziło do nieustannego starania o niepodległą ojczyznę – podkreślała Ewa Leniart. Zaznaczyła, że odzyskana 11 listopada 1918 roku niepodległość „była dziełem całego narodu, tysięcy ludzi pełnych pasji, idei, dążeń i emocji, ludzi, którzy uparcie zmierzali do obranego celu”.

– Gotowych iść ze sobą nawzajem na kompromis w imię wspólnego dobra, jakim jest wolna ojczyzna – podkreślała wojewoda Leniart, dodając, że „burzliwe dzieje naszego narodu udowodniły, że Polski i Polaków nigdy nie opuścił duch walki, męstwa i poświęcenia dla ojczyzny”. 

Dłużnicy poprzednich pokoleń 

Ewa Leniart podkreśliła, że jako pokolenie tych, którzy nie musieli składać takiej ofiary, cierpienia i krwi za odzyskanie i zachowanie wolności, „jesteśmy dłużnikami poprzednich pokoleń, którzy oddali wszystko, abyśmy my mogli się cieszyć wolnością”. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Ten dług rodzi zobowiązanie do oddania Polsce owoców naszej uczciwej pracy, sumiennych wykonywanych codziennie obowiązków, bowiem od tego, jak te obowiązki wypełniamy, zależy nasze życie, zależy życie naszych dzieci, tych, którzy po nas przyjdą – zaznaczała wojewoda Leniart. 

– Nie możemy zmarnować szansy stworzonej nam przez poprzedników. Musimy w poszanowaniu swej różnorodności pracować na rzecz rozwoju i wzrostu dobrobytu w naszej ojczyźnie. Niech dom, nasza ojczyzna, będzie sprawiedliwa – dodała Ewa Leniart. 

Marszałek Władysław Ortyl w liście do mieszkańców Podkarpacia napisał, że „Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najpiękniejszych polskich świąt, kiedy z dumą i radością manifestujemy swoje przywiązanie do wartości narodowych”. „11 listopada 1918 roku spełnił się sen milionów Polaków o wolnej i niepodległej Polsce” – napisał marszałek. 

Józef Piłsudski wrócił do Rzeszowa

Prezydent Tadeusz Ferenc podczas swojego wystąpienia podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do budowy pomnika Józefa Piłsudskiego. – W sensie symbolicznym, Józef Piłsudski, jeden z ojców polskiej niepodległości, zawitał do Rzeszowa, miasta, w którym spoczywa płk Leopold „Lis” Kula – przypomniał prezydent Ferenc. 

– Od dzisiaj obie postacie upamiętnione są w Rzeszowie i będą dla nas wzorem gorącego patriotyzmu i bezinteresownej służby dla ojczyzny – dodał.

Rzeszowskim obchodom Święta Niepodległości towarzyszył Apel Pamięci, a także salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek kwiatów, pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz defilada.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama