Zdjęcie: Materiały prasowe. Zakazane piosenki (1946)
Reklama

Soliści i reprezentacyjna grupa artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie wystąpią 10 listopada w Rzeszowie podczas koncertu “Zakazane piosenki”.

Patriotyczny koncert odbędzie się z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Organizatorem wydarzenia są Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie oraz rzeszowskie CSW, którego dyrektorem jest Anna Czenczek. Ona odpowiada także za cały pomysł, scenariusz, reżyserię, przygotowanie i opiekę wokalną. 

Koncert zaplanowano 10 listopada (niedziela) w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej (al. Powstańców Warszawy 12) w auli V-1 o godz. 17:00. Wstęp bezpłatny.

Na scenie artystom Centrum Sztuki Wokalnej pod kierunkiem Anny Czenczek będzie towarzyszył zespół pod kierownictwem Tomasza Filipczaka, który sam zagra na fortepianie.  Pozostali członkowie zespołu to: Justyna Baran (skrzypce), Paulina Ryjak (altówka), Adam Misiak (wiolonczela), Mirosław Wiśniewski (kontrabas) i Przemysław Kuczyński (perkusja).

Zakazane piosenki były utworami antyniemieckimi, które powstawały w czasach II wojny światowej „na ulicach” okupowanych miast. Tworzyły je orkiestry podwórkowe i uliczni śpiewacy.

Autorski projekt Anny Czenczek zawiera dwa utwory z filmu pt. “Zakazane piosenki” – „Warszawo ma” i „Siekiera, motyka”. Pozostałe są pieśniami wojskowymi, patriotycznymi i legionowymi, które śpiewali walczący żołnierze lub je tworzyli w czasie walk. Utwór „Deszcz, jesienny deszcz” powstał w 1943 r. i zdobył szczególną popularność w Zgrupowaniu „Kampinos” Armii Krajowej.

Z kolei utwór „Orlątko” został napisany przez Artura Oppmana w czasie walk o Lwów w 1918 roku. Utwór „Ułani, ułani”, zaliczany do pieśni legionowych i strzeleckich, jest pieśnią kawalerii powstałą w 1917 roku, a pełna wersja „Poboru na dziewczynki” powstała najprawdopodobniej w 1916 roku.

Wybór repertuaru dokonano z myślą szczególnie o młodych odbiorcach, ma wpływać na upowszechnianie wiedzy na temat polskiego doświadczenia historycznego, tradycji narodowej, historii kultury polskiej.

Koncert będzie miał również istotną wartość dla promocji tradycji oręża polskiego. Ma także promować twórczość regionalną – utwory „Rapsod o pułkowniku Lisie-Kuli” (1919 rok) i „Leguny w niebie” (1920 rok) zostały napisane przez żołnierza, legionistę i poetę pochodzącego z Rzeszowa – Adama Kowalskiego.

Uroczystości na Placu Wolności

Koncert odbędzie się dzień przed uroczystościami 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Rzeszowie odbędą się one na Placu Wolności, gdzie zostanie uroczyście odsłonięty pomnik Józefa Piłsudskiego. Wcześniej o 10:00 będzie msza święta w kościele farnym. Uroczystości na Placu Wolności rozpoczną się o 11:45. W programie: 

– złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Rzeszów,

– hymn państwowy i podniesienie flagi państwowej,

– odsłonięcie i poświęcenie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego,

– wystąpienie prezesa Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie,

– wystąpienie wojewody podkarpackiego,

– wystąpienie marszałka województwa podkarpackiego,

– wystąpienie prezydenta Rzeszowa,

– Apel Pamięci i salwa honorowa,

– składanie wieńców i wiązanek kwiatów,

– Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego,

– defilada.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: