Materiały City Talks

Ślady przeszłości, zagubione pamiątki, fragmenty wspomnień, legendy – Rzeszów to labirynt fascynujących historii, anegdot i zagadek. Z okazji 16. Święta Paniagi Estrada Rzeszowska wraz z City Talks przygotowała specjalną aplikację, która  umożliwi unikatowe spacery po Rzeszowie. 

Aplikacja mobilna City Talks to wirtualny kompan w podróży, czyli proste w obsłudze narzędzie, które umożliwia swobodne wędrowanie po mieście i odsłuchiwanie nagranych mikrohistorii na temat miejsc i ludzi. W dniach 1-15 maja specjalnie dla mieszkańców Rzeszowa zostanie udostępnionych nieodpłatnie dwanaście spacerów – w tym o ul. 3 Maja oraz o żydowskiej historii miasta, a także spacer z programem Święta Paniagi.

Święto Paniagi z kulturą chorwacką w tle” oprowadzi użytkowników aplikacji po atrakcjach przygotowanych dla rzeszowian z okazji Święta Paniagi. W tym roku program Święta Paniagi jest niezwykle bogaty. Mieszkańcy Rzeszowa będą mogli podziwiać występy artystyczne na czterech scenach, zobaczyć kilkanaście wystaw i pokazów, wziąć udział w warsztatach, spotkaniu literackim czy kupić rękodzieło i lokalne produkty spożywcze na Jarmarku.

Spacer „Paniaga, czyli odwieczne serce miasta” to zbiór opowieści o najsłynniejszej ulicy Rzeszowa. W czasie wędrówki można dowiedzieć się o tym, gdzie mieściły się najstarsza księgarnia, drukarnia i szkoła w mieście? Gdzie wypiekano najsmakowitsze ciastka, które owijano w szykowne tubki z gazet? Kto sprzedawał przedniej jakości artykuły kolonialne i całował w rączki zamożne klientki? A także, w którym podwórku doszło do tragicznej śmierci córki dozorcy…  

Rajsza. Świat tętniący życiem” to spacer poświęcony żydowskim korzeniom miasta, próba przywrócenia świata, który przez stulecia współtworzył historię i atmosferę Rzeszowa. Z naszych opowieści dowiesz się o istnieniu klubu sportowego „Bar Kochba” czy koszernej rzeźni cieszącej się uznaniem w całym  mieście. Poznasz także historie rabina i radnego miejskiego, Aarona Lewina czy Stanisława Reicha, żołnierza walczącego o niepodległość Polski, syna znanego adwokata oraz Adolfa Tannenbauma, który ufundował dla miasta wspaniały Żydowski Dom Ludowy „Bet Am”, służący mieszkańcom Rzeszowa do dziś!

„City Talks to coś więcej niż mobilna aplikacja turystyczna. Jest to  e-usługa, która sprawia, że zwiedzanie miasta staje się fascynującą przygodą. Użytkownicy aplikacji mogą skorzystać z ogólnodostępnej mapy miasta, na której naniesiony są punkty – czyli wybrane obiekty dostępne w mieście” – informuje Estrada Rzeszowska. 

Zasada korzystania jest prosta: użytkownik może wysłuchać nagranej opowieści o historii konkretnego miejsca. Aplikacja umożliwia użytkownikom zwiedzanie w dwóch wariantach. Spontanicznym – czyli swobodna wędrówka wg. indywidualnych preferencji lub skorzystanie z ułożonego spaceru po wybranym obszarze miasta.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dodatkowo użytkownik może korzystać z wielu funkcjonalności. Stworzyć własny plan spaceru, filtrować dowolnie zawartość aplikacji i wybierać punkty według własnych preferencji oraz robić zdjęcia, które są zapisywane w galerii. Na co dzień aplikacja będzie dostępna w modelu freemium – podstawowe funkcje są bezpłatne, a korzystanie z ułożonych spacerów wymaga zapłaty.

„Twórcy aplikacji chcą, aby ona żyła nie tylko z powodu sprzedaży spacerów, ale także dzięki aktywności użytkowników, którzy będą tworzyli własne historie i dodawali je do mapy miasta” – wyjaśnia Estrada Rzeszowska.

Rzeszów to drugie obok Warszawy miasto dostępne w aplikacji City Talks. Mieszkańcy Rzeszowa i turyści mogą zwiedzić, czyli odsłuchać aż 250 nagranych mikrohistorii i obejrzeć archiwalne zdjęcia. Z części punktów powstało aż 12 spacerów tematycznych, przybliżających m.in. secesyjną i modernistyczną architekturę miasta, jego legendarnych mieszkańców i słynne rzeszowskie rody, jak również czasy C.K. Galicji i PRL, okres wojennej konspiracji czy dziedzictwo kultury żydowskiej.

 – Technologia dała nam możliwości, aby stało się coś dotąd nie do pomyślenia: żeby miasta do nas naprawdę przemówiły. Oddajemy w ręce, uszy i serca Rzeszowian prototyp naszego narzędzia, aby sami przekonali się, że ich miasto mówi! – mówi Paulina Codogni, jedna z współzałożycielek City Talks.

Wszystkich zainteresowanych wspólnym spacerem oraz opowieściami o Rzeszowie, które można odnaleźć w aplikacji City Talks powinni pojawić się 3 maja o godzinie 12:30 w kawiarni Filmowa Cafe w kinie Zorza lub o 15:30 w Starej Synagodze o godz. 15.30.   

Tematem przewodnim 16. Święta Paniagi jest chorwacki Split. Pełen program wydarzenia można znaleźć TUTAJ. 

(oprac. jg).

 

Reklama