Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Drugi rok z rzędu Święto Paniagi w Rzeszowie (3 maja) przenosi się do internetu. Wydarzeń w plenerze nie będzie. Powód? Pandemia koronawirusa. 

Pandemia skutecznie blokuje plenerowe wydarzenia. Jednym z najważniejszych w Rzeszowie jest coroczne Święto Paniagi, czyli ulicy 3 Maja, które 3 maja odbywa się od 2003 roku. Pandemia zablokowała Paniagę w 2020 roku, gdy impreza miała się odbyć pod hasłem kultury amerykańskiej. 

Tak też będzie, niestety, także w tym roku. Wydarzeń w plenerze nie będzie, choć – jak obiecuje Estrada Rzeszowska – atrakcji nie zabraknie. Święto Paniagi 2021 przenosi się do świata wirtualnego. Główną atrakcją jest Wirtualny Jarmark Paniagi, który można znaleźć pod adresem paniaga.estrada.rzeszow.pl.

Na jarmarku będzie czekało ponad 30 wystawców z lokalnymi produktami spożywczymi i rękodziełem. Będzie można znaleźć tu m.in. ręcznie wykonywane dekoracje, biżuterię, zabawki, kosmetyki czy odzież. – Wybór produktów jest ogromny, a wszystkie oferowane towary są nietuzinkowe. Jarmark będzie uruchomiony 3 maja – zapowiada Estrada.

W ramach Paniagi 2021 na rzeszowskim rynku wydawniczym pojawi się też nowa publikacja dotycząca stolicy Podkarpacia w ujęciu historycznym. Mowa o pracy Szymona Jakubowskiego, redaktora naczelnego czasopisma regionalnego Podkarpacka Historia, zatytułowanej „W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia”.

– To zbiór ciekawostek, gawęd o ludziach i wydarzeniach. Teksty zawarte w książce będą dotyczyły rożnych aspektów życia w galicyjskim Rzeszowie – informuje Estrada Rzeszowska. 

Publikację otwiera tekst, mówiący o tym, w jaki sposób Rzeszów stał się częścią Galicji, a zamyka opowieść o odzyskaniu niepodległości.

Wewnątrz natomiast znajdzie się wiele sylwetek ciekawych osób związanych z miastem – jak Wojciech Boduszyński – lekarz, który jako pierwszy Polak zaczął szczepić przeciwko ospie; Ignacy Łukasiewicz, który uczył się w obecnej stolicy regionu i pracował w tutejszej aptece; Helena Modrzejewska, która miała tu swoje pierwsze tournée, czy Edward Janusz z rodziną – słynny w Galicji fotograf, który swoimi pracami zachwyca do dziś.

Czytelnicy dowiedzą się też, jak i kiedy do Rzeszowa dotarły elektryfikacja, telefony i kolej, poznają początki rzeszowskiej prasy, poznają historię pierwszej rzeszowskiej księgarni, przeczytają pytania z pierwszej matury w Rzeszowie, dowiedzą się nieco więcej na temat rzeszowskich koszar wojskowych, rzeszowskiego Zamku i przeczytają o ogromnym  pożarze Rzeszowa, który miał miejsce w  1842 roku. 

– „W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia” nie będzie publikacją naukową, choć będzie poparta licznymi tekstami źródłowymi. Język i dobór tematów sprawią, że może zaciekawić każdego rzeszowianina i nie tylko – twierdzi Estrada Rzeszowska. 

W Święto Paniagi 2021 włączyły się też I Liceum Ogólnokształcące i Muzeum Dobranocek. Szkoła zaprasza rzeszowian na wirtualny spacer po swoich murach. Ten można odbyć klikając TUTAJ

Z kolei na www.muzeumdobranocek.pl, Facebooku, Youtube MD będzie można znaleźć film o niecodziennych eksponatach muzeum, prezentację dobranockowych przeźroczy z komentarzem lektora (jak w starym domowym kinie rodem z PRL-u, ale w wirtualnej odsłonie), podcast „Dwadzieścia cztery klatki na sekundę… czyli krótka historia animacji” i zagłosować w ankiecie na dobranockowy eksponat miesiąca.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama