Zdjęcie: Andrzej Błoński / Rzeszów News
Reklama

Amerykańska kuchnia, motocykle, muzyka, Elvis Presley, koncert Hommage a’ Blues Brothers, parada sobowtórów, pokazy filmów, warsztaty dla dzieci i quiz wiedzy o USA – to atrakcje tegorocznego Święta Paniagi w Rzeszowie.

Ulica 3 Maja, to najsłynniejsza ulica w Rzeszowie. Kiedyś nazywana także Zamkową, Pijarską, a przez mieszkańców Paniagą, za niespełna miesiąc, a dokładnie 3 maja, będzie obchodzić swoje urodziny. Co roku odbywają się one pod znakiem kultury innych krajów. Tym razem Rzeszów postawił na kulturę amerykańską.

Na początek parada

Amerykańskie akcenty pojawią się już podczas uroczystej parady, która wystartuje w samo południe. To będzie korowód z sobowtórami postaci z amerykańskiej popkultury, motocyklami Harley Davidson, Elvisem Presleyem w perłowym cadillacu i zawodnikami futbolu amerykańskiego z Rzeszów Rockets.

Razem z nimi będą przedstawiciele rzeszowskich szkół tanecznych oraz Orkiestra Szałamaistek i Zespołów Mażoretek Incanto z Wojewódzkiego Domu Kultury. Pochód zatrzyma się przy scenie w rejonie fontanny multimedialnej. Tam odbędzie się uroczyste otwarcie, a zaraz potem rozpoczną się koncerty i pokazy.

Wystąpi Patryk Mateja i Marcin Życzyński, czyli sobowtór Elvisa Presleya. Akademia Aktorska Artysta przedstawi fragmenty amerykańskich musicali. Na miejscu będzie można skosztować amerykańskiej kuchni. Będą foodtrucki i strefa barbecue, konkurs jedzenia na czas w amerykańskim stylu i quiz wiedzy o USA  z nagrodami.

Atrakcje w fosie Zamku Lubomirskich

Tuż obok, w fosie Zamku Lubomirskich będzie strefa dla dzieci. Stara, prawdziwa wioska indiańska, gry zręcznościowe i rzucanie lassem, warsztaty plastyczne z tworzenia papierowych amerykańskich pączków, pudełek na popcorn, pomponów z bibuły i łapaczy snów. 

W fosie będzie można także zobaczyć odtworzony obóz konfederatów barskich i jeźdźców na koniach w mundurach z tego okresu. A dla fanów sportów amerykańskich pokazy pojedynków zawodników Rzeszów Rockets. Swoich sił będzie można spróbować na mechanicznym byku rodeo.

Przez cały dzień – na alei Lubomorskich – będzie też jarmark produktów regionalnych i wyrobów rękodzielniczych. Swoje wyroby będzie oferowało kilkudziesięciu wystawców.

Kino, kiermasz, wystawy

Święto Paniagi to oczywiście także mnóstwo wydarzeń w rejonie samej ulicy 3 Maja. Zespół Parnas Brass Band zagra na placu przy NBP, a Patryka Matei na scenie przy wieży farnej. 

Swoje stoisko z wydawnictwami, plakatami oraz dziełami sztuki będzie mieć Biuro Wystaw Artystycznych. Oprócz tego, kiermasz winyli z muzyką amerykańską, popcorn, wata cukrowa, szczudlarze i Elvis Presley, z którym będzie można zrobić sobie zdjęcie. 

W kinie Zorza odbędą się dwie projekcie filmów. „C’monC’mon” o godz. 17:00, bilety po 5 zł, i „Peterson” o godz. 21:00, wejście kosztuje 1 zł. W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa będą dwie wystawy: „Moje szkolne lapidarium” Krzysztofa Neuberga i „Sweet Home Chicago” Michała Drozda.

Warto będzie także wejść do Muzeum Okręgowego i zobaczyć wystawę „Modowy luksus” oraz  prezentację grafik z Nowego Jorku. Będzie również kiermasz książek muzealnych, warsztaty garncarskie, projekcje filmów i spotkania literackie, które poprowadzi Jerzy Fąfara, pomysłodawca  Święta Paniagi.

O literaturze dyskutować będą m.in. Krystyna Lenkowska, Waldemar Lenkowski, Michał Drozd, Beata Kuman, Katarzyna Bolec, Edward Bolec, Jacek Napiórkowski i pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Będzie można również wejść i zwiedzić I LO, w Urban Labie wziąć udział w konkurs „Szlakami Łukasiewicza”, a w Muzeum Dobranocek w warsztatach tworzenia kolaży z orłem, zajęciach literacko-plastycznych i projekcji filmów animowanych (więcej informacji na stronie www.muzeumdobranocek.pl).

Koncert na Rynku

Punktem kulminacyjnym święta będzie koncert na Rynku. Wystąpi zespół Hommage a’ Blues Brothers z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej. W „tanich drani” z kultowego filmu „Blues Brothers” wcielą się: Zbigniew Zamachowski, Maciej Miecznikowski i Jolanta Szczepaniak. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00.

Podczas tegorocznego Święta Paniagi będzie można też pomoc innym, czyli oddać krew i zapisać się do bazy dawców szpiku. Na parkingu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, w godzinach 10:00-15:00 zaparkuje krwiobus i wymazobus DKMS.

Obok będzie pokaz motocykli Harley Davidson z salonu Game Over Cycles, które po południu zaprezentują się również na Rynku. A dokładnie w ogródku restauracji Lord Jack, która na Święto Paniagi przygotuje specjalne amerykańskie menu.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama