Święto „Podhalańczyków”. Dzień Otwartych Koszar [ZDJĘCIA]

0
Reklama

Około 1000 osób wzięło udział w piątek w Dniu Otwartych Koszar, który był częścią obchodów Święta 1. Batalionów Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji żołnierzy i pracowników wojska batalionu, którą na hali sportowej w jednostce przy ul. Lwowskiej odprawił kapelan 21. Brygady Strzelców Podhalańskich ks. ppor. Michał Kollek.

W południe rozpoczął się uroczysty apel, w którym wzięły udziały władze województwa, Rzeszowa, służb mundurowych oraz dowództwo jednostek i komendanci instytucji wojskowych z regionu.

W czasie apelu żołnierze złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, którego dziedziczą tradycje, oraz pod tablicą pamiątkową poświęconą koledze, żołnierzowi 1. BSP – śp. st. chor. Janowi Kiepurze, który poległ w Afganistanie w 2013 roku.

W czasie uroczystości wyróżniono “Kryształową ciupagą”  st. szer. Pawła Liszcza za wybitne osiągnięcia sportowe. – Żołnierz wielokrotnie wygrywał zawody w wyciskaniu sztangi, a na swoim kącie ma m.in. tytuł Mistrza Europy Federacji WPA – podkreśla kpt. Konrad Radzik, rzecznik „Podhalańczyków”.

Podczas uroczystości sztandar jednostki został udekorowany Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża. Wyróżnienie zostało przyznane m.in. za akcje krwiodawstwa prowadzone przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Podhalańczyk”, który prężnie działa w jednostce. 

Po mszy rozpoczął się Dzień Otwartych Koszar. Było co robić i oglądać. Żołnierze prezentowali m.in. Kołowy Transporter Opancerzony – Rosomak w wersji medycznej, Bojowy Wóz Piechoty BWP-1, sprzęt łączności, broń strzelecką, sprzęt do wspinaczki, broń strzelców wyborowych, moździerz, czterokołowy pojazd rozpoznawczy.

Młodzież mogła się wspinać na ściance wspinaczkowej pod okiem instruktorów, uczyć się zasad reanimacji i udzielania pomocy przedmedycznej, wejść do pojazdów oraz strzelać na trenażerach z karabinków ASG. Część pokazu zorganizowano na parkingu przed halą sportową jednostki, a część wewnątrz hali.

Frekwencja dopisała – jednostkę odwiedziło około 1000 dzieci.

1. Batalion Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Józefa Kustronia sformowano w 1993 roku. Stacjonuje na terenie kompleksu koszarowego przy ulicy Lwowskiej w Rzeszowie. Batalion liczy ok. 700 żołnierzy, którzy byli na misjach w Kosowie, Iraku i Afganistanie.

1. BSP jest jedną z największych jednostek 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Głównym uzbrojeniem jednostki są bojowe wozy piechoty BWP-1. Żołnierze batalionu swoje rzemiosło wojskowe doskonalą do działania w warunkach szczególnych, a do nich zaliczamy działanie w górach, mieście i terenie lesisto-jeziornym.

1. BSP to jedna z pierwszych w pełni zawodowych jednostek w kraju. Obecnie batalionem dowodzi podpułkownik Rafał Iwanek.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: