Zdjęcie: Patryk Ogorzałek / Rzeszów News

„Przywróćmy godną pracą” – pod takim hasłem w poniedziałek (1 maja) rzeszowscy działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej będą obchodzić Święto Pracy.

1 maja to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, w którym pracownicy i związkowcy na całym świecie przypominają o prawie do godnego życia.

Z tej okazji rzeszowskie struktury SLD organizują manifestację. Zbiórka przed Pomnikiem Zwycięstwa na placu Ofiar Getta. Manifestacja rozpocznie się o godz. 11:00. W jej trakcie zostaną wygłoszone okolicznościowe wystąpienia oraz zostanie uczczona pamięć o tych, którzy poświęcili życie „w walce o pracę, wolność, równość i demokrację”.

Następnie uczestnicy uroczystości Święta Pracy przemaszerują przed pomnik Walk Rewolucyjnych, gdzie złożą kwiaty. Do udziału w rzeszowskich uroczystościach zachęca Rada Wojewódzka SLD na Podkarpaciu.

„W dalszym ciągu praca w Polsce dla milionów Polek i Polaków nie spełnia swojej podstawowej roli – zapewnienia godnego i stabilnego życia. Praca powinna być źródłem utrzymania, zapewniać bezpieczeństwo socjalne i spokojną emeryturę” – twierdzi podkarpacki SLD.

SLD domaga się dalszego ograniczania pracy na tzw. umowach śmieciowych, szybszego tworzenia nowych – dobrych miejsc pracy, postuluje wprowadzenie „minimalnego dochodu gwarantowanego”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Konieczny jest szybszy wzrost wynagrodzeń i stabilny system emerytalny. Niezbędne są aktywne systemy wsparcia państwa dla osób bezrobotnych i zagrożonych utratą pracy!” – uważa SLD.

Działacze Sojuszu, wspólnie z OPZZ, zabiegają również o wprowadzenie w Polsce i w całej Unii Europejskiej zasady: równa płaca za tę samą pracę w tym samym miejscu.

Organizatorzy poniedziałkowej manifestacji uważają, że w dalszym ciągu w Polsce trzeba działać „na rzecz równości i sprawiedliwości społecznej, przestrzegania prawa pracy, walki z rozwarstwieniem społecznym, dyskryminowaniem pracowników i bezrobociem”.

1 maja to także rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym roku przypada 13. rocznica. Polska członkiem UE jest od 2004 roku.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama