Zdjęcie: materiały organizatorów

Nowa Lewica organizuje wojewódzkie obchody Święta Pracy – 1 maja, przed pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. 

Obchody Święta Pracy rzeszowskie struktury Nowej Lewicy organizują wspólnie z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych. Przez lata były one organizowane na placu Ofiar Getta. W tym roku będą przed pomnikiem Czynu Rewolucyjnego, od godz. 11:00. Obchodom Święta Pracy będzie towarzyszyło hasło „Chcemy Europy socjalnej!”.

Nowa Lewica przypomina, że 1 maja, jako Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – został wybrany, jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 r. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 r., brutalnie stłumionego przez policję.

Dziś Święto Pracy jest obchodzone głównie przez partie lewicy oraz związki zawodowe na całym świecie. Pierwsze obchody Święta Pracy w wielu krajach, w tym również w Polsce, odbyły się już w 1890 roku. Były organizowane zarówno przez lokalne związki zawodowe, jak i przez partie polityczne, które wpisały do swoich programów prawa pracownicze.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Według dostępnych źródeł pierwsze obchody Święta Pracy w Rzeszowie organizowane były w 1896 roku, w budynku „Sokoła” przez min. Hermana Liebermana, polskiego adwokata, działacza socjalistycznego, posła Polskiej Partii Socjalistycznej, więźnia brzeskiego oraz ministra sprawiedliwości w emigracyjnym rządzie Władysława Sikorskiego.

1 maja, to także data wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym roku obchodzona jest 20. rocznica naszego członkostwa w UE. W południe na Rynku zostanie odśpiewana „Oda do radości” – hymn UE, będzie również okolicznościowy tort.  

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama