Zdjęcie: Pixabay

Rzeszów także włącza się do ogólnopolskich obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce.

We wtorek, 4 czerwca, na Rynku odbędzie się rzeszowska odsłona Święta Wolności i Solidarności. Organizują ją radni Rozwoju Rzeszowa. 

– Celebrujmy 30. rocznicę wolnych wyborów. Zgoda i pamięć o tamtych wydarzeniach daje nam szansę, że będziemy żyć w spokojnej i bezpiecznej Europie. Ponad podziałami. Podyskutujmy o niepodległej Polsce, przyszłości Rzeszowa i Podkarpacia – zachęca do udziału we wtorkowym święcie Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Święto Wolności i Solidarności w Rzeszowie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 13:00. Na Rynku w tym czasie zaplanowano improwizacje taneczne, występy wokalistów, malowanie kredą orła, warsztaty plastyczne z tworzenia flag z logo wolności i solidarności. 

Będzie również ankieta „Czym dla mnie jest wolność?”. Na płóciennej planszy rozciągniętej na Rynku mieszkańcy będą mogli wpisywać słowa-skojarzenia. Z kolei rzeszowska restauracja „Stolarnia” przygotuje „Menu wolności”, będzie można spróbować proziaki. W wybranych rzeszowskich restauracjach kupicie za symboliczną kwotę „Kawę Wolności”.

– Wspólny posiłek, w tym przypadku proziak, wspólna kawa w rzeszowskich restauracjach etc., to jeden z symboli łączących pokolenia Polaków. Symbol zgody i porozumienia – czy to w rodzinie, czy szerszej społeczności – uważa Konrad Fijołek. 

We wtorek odbędzie się także Zupa Wolności. W Barze u Fogga przy ul. 3 Maja 9 od 11:00 będzie serwowana pomidorówka. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ

PROGRAM DNIA SOLIDARNOŚCI I WOLNOŚCI 

Scena na Rynku:

– Godz. 11:00 – powitanie uczestników happeningu – Michał Samborski;

– Godz. 11:10 – improwizacja taneczna „taniec wolności” solo Anna Gunia z Rzeszowskiego Domu Kultury w Rzeszowie (5 min);

– Godz. 11:15 – występy wokalistów z Rzeszowskiego Domu Kultury w repertuarze „wolnościowym”;

– Godz. 11:30 – występ artystyczny dzieci z Przedszkola Publicznego nr 13 w Rzeszowie w repertuarze patriotycznym;

– Godz. 12:00 – wspólne odśpiewanie wraz z mieszkańcami Rzeszowa hymnu Polski;

– Godz. 12:10 – „Menu wolności” – rzeszowskie proziaki przygotowane przez restaurację „Stolarnia” – poczęstunek;

Animacje na płycie Rynku:

Orzeł w Sercu Miasta – kredowe graffiti (na kostce brukowej Rynku zostanie zarysowany kontur herbu Polski. Każda chętna osoba będzie mogła wypełnić kredą herb);

„Czym Dla Mnie Jest Wolność” – w wyznaczonym miejscu rozciągnięty zostanie długi pas białego płótna. Na tej płóciennej planszy każdy z mieszkańców Rzeszowa będzie mógł napisać słowo, które kojarzą mu się z wyrażeniami zawartymi w tytule projektu;

Reportaż fotograficzny dokumentujący wydarzenie z Rynku wykona Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Sokoła 13

3-22 czerwca

„4 czerwca 1989 r. – 30 lat transformacji systemowej w Polsce” – wystawa ze zbiorów Dokumentów Życia Społecznego WiMBP w Rzeszowie, prezentująca materiały odzwierciedlające sytuację społeczno-polityczną towarzyszącą pierwszym wolnym wyborom 1989 r.,  w tym: obwieszczenia wyborcze, plakaty, gazetki NSZZ „Solidarność”, fotografie Krajowej Agencji Wydawniczej. Wstęp wolny, w godzinach otwarcia placówki.

Filia nr 8 przy ul. Okulickiego 3

1-15 czerwca

„Książki poza cenzurą” – zorganizowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Wstęp wolny, w godzinach otwarcia Biblioteki.

Filia nr 4 przy ul. Ofiar Katynia 15

4 czerwca o godz. 9:00

„Zgadnij, kim jesteś?” – lekcja patriotyczna o polskości i symbolach narodowych dla dzieci z klas nauczania początkowego.

Filia nr 7 przy ul. Osmeckiego 51

3 czerwca o godz. 8:30-10:00

– „1989 – Wybory Czerwcowe – Schyłek PRL” – prelekcja Zenona Fajgera z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dla uczniów szkoły podstawowej i średniej.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama