Reklama

Cztery zgłoszenia dotyczą zrywania oraz niszczenia banerów wyborczych, jeden rozdawania prezentów przez kandydata, a kolejny emisji spotu. Ten ostatni jest jeszcze niepotwierdzony.

Cisza wyborcza w związku z niedzielnymi wyborami samorządowymi rozpoczęła się w piątek o północy. Od tamtej pory podkarpacka policja odnotowała sześć przypadków łamania ciszy.

– Większość zgłoszonych do nas przypadków dotyczy zniszczenia i zrywania plakatów oraz banerów wyborczych – wylicza rzecznik podkarpackiej policji Paweł Międlar. – Jeden z takich przypadków dotyczy Rzeszowa. Kandydat do rady powiatu poskarżył się, że ktoś usunął jego plakaty. Taki sam przypadek odnotowaliśmy w Stobiernej, w gminie Trzebownisko, gdzie jeden z kandydatów na wójta stwierdził, że ktoś mu w ten sposób utrudnia kampanię.

Spot w telewizji?

Do podobnego zdarzenia doszło w Krasiczynie pod Przemyślem, ale tam oprócz pozrywanych plakatów, miały się też pojawić naklejki zniesławiające kandydata na wójta.

– Niedawno dostaliśmy informację, że również w Jaśle doszło do zrywania plakatów wyborczych jednego z kandydatów – mówił wieczorem Międlar.

Tarnobrzeska policja została natomiast poinformowana o tym, że w telewizji kablowej nad ranem puszczono spot wyborczy jednego z kandydatów. – Zgłosiła to jedna z mieszkanek Tarnobrzega. Mówiła, że widziała materiał promujący kandydata na prezydenta miasta, ale po przejrzeniu materiałów nic nie wskazuje na to, że ten spot został wyemitowany – mówi Międlar.

Rozdawał gadżety… firmy

Ostatni przypadek dotyczy Rzeszowa. Policja dostała informacje, że jeden z kandydatów do rady miasta rozdaje gadżety z firmy, w której pracuje.

– Rozdawał je w pobliżu swojego zakładu pracy i nie były one materiałami wyborczymi – mówi rzecznik. – Policjanci, którzy pojechali na miejsce, wylegitymowali mężczyznę. Jednak sprawa jest dyskusyjna. Musimy sprawdzić, czy kandydat w ten sposób zachęcał do głosowania na siebie, czy tylko promował swoją firmę.

Cisza wyborcza obowiązuje do niedzieli do godz. 21:00. Wtedy zostaną zamknięte lokale wyborcze. Głosowanie rozpocznie się o godz. 7:00. Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna. W czasie ciszy nie można rozwieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań wyborczych i namawiać do głosowania na konkretnego kandydata.

Zabroniona jest również publikacja sondaży wyborczych.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.