Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News

Parking szpitala przy ulicy Lwowskiej w Rzeszowie będzie zarządzany przez zewnętrzną firmę. Za postój trzeba będzie płacić. – Musimy ucywilizować parkowanie, bo jest problem – przyznaje dyrekcja. 

Przed Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie można parkować za darmo. Na razie. Za dwa miesiące ma się to zmienić. 

Do szpitala zgłosiło się 6 firm zainteresowanych zarządzaniem i administrowaniem parkingów należących do placówki. KSW nr 2 czekał na oferty do poniedziałku, 14 listopada. Kto zajmie się rewolucją parkingową, powinno być wiadomo do końca miesiąca. 

Czas na zmiany

Bo to, że trzeba zmienić politykę parkowania wokół szpitala przy ul. Lwowskiej jest oczywiste dla wszystkich, którzy choć raz próbowali znaleźć tam wolne miejsce. Na uporządkowaniu przestrzeni przy lecznicy zależy także dyrekcji.

– Przed wejściem do szpitala zawsze brakuje miejsc, dlatego kierowcy parkują gdzie tylko mogą. Stoją na zakazach zatrzymywania i postoju, wjeżdżają na chodniki, trawniki są zajeżdżone i zdewastowane – mówi Piotr Skworzec, zastępca dyrektora ds. inwestycyjno-eksploatacyjnych KSW nr 2 w Rzeszowie.

Codziennie, wokół szpitala jest około 700 samochodów, czyli prawie dwa razy więcej niż wyznaczonych miejsc parkingowych. Szpital ma dwa parkingi ze szlabanem, ale wyłącznie dla pracowników. W KSW nr 2 zatrudnionych jest 2,5 tys. osób, pracują na trzy zmiany. Dla nich przeznaczono około 200 miejsc. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Dyrekcja: jest problem

Parkingi przy szpitalu są dla medyków, pacjentów i ich rodzin, ale okazuje się, że korzystają z nich również pracownicy sąsiednich firm i klinik.  – Przyjeżdżają rano autami i zostawiają na 8-9 godzin, bo nie muszą płacić. Chcemy i musimy coś robić, ponieważ jest problem – przyznaje Piotr Skworzec.

Firma, którą szpital wybierze do zarządzania parkingami, będzie miała półtora miesiąca na zorganizowanie strefy płatnego parkowania. Musi oznaczyć miejsca parkingowe, wymalować pasy i ustawić parkomaty. 

– Będzie też kontrolować koperty dla osób niepełnosprawnych czy rodzin z dziećmi, które są notorycznie bezprawnie zajmowane – dodaje Skworzec. 

Nowe zasady mają obowiązywać od połowy stycznia 2023 r. Parkowanie przy KSW nr 2 ma kosztować 3 zł za godzinę. Zyski z opłat za postój zasilą kasę szpitala. Pieniądze mają być przeznaczone na tworzenie nowych miejsc parkingowych. 

Za darmo auto będzie można zostawić na parkingu należącym do miasta. Początek jest przy zatoce dla autobusów MPK na ul. Zenitowej, a koniec  przy skrzyżowaniu z ul. Leszka Czarnego.

agnieszka.lipska@rzeszow-news.pl

Reklama