W najbliższą sobotę (27 września) na rzeszowskim Rynku będzie interaktywny pawilon wystawienniczy. Mieszkańcy zobaczą, jak zmienia się region dzięki wsparciu funduszu szwajcarskiego.
Szwajcaria często kojarzona jest wyłącznie z pyszną czekoladą, precyzyjnymi zegarkami i solidną bankowością. Nie wszyscy wiedzą, że ten górzysty kraj, za pomocą Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, wspiera również rozwój naszych regionów.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju organizuje serię wydarzeń pod wspólnym hasłem „Ze szwajcarską precyzją rozwijamy Polskę”, prezentujących efekty programu. Drugie z nich już w najbliższą sobotę odbędzie się w Rzeszowie, natomiast kolejne w Lublinie i Krakowie. Tydzień temu akcja promocyjna odbyła się w Kielcach.
Filmowa podróż
Interaktywny pawilon wystawienniczy na rzeszowskim Rynku będzie można odwiedzić w godzinach od 10:00 do 18:00. Mieszkańcy zobaczą jak zmienia się ich region dzięki wsparciu funduszu szwajcarskiego. W biało-czerwonej scenerii, nawiązującej zarówno do narodowych barw Szwajcarii i Polski, przygotowano wiele atrakcji.
Dwóch rysunkowych gospodarzy, ze Szwajcarii i Polski, zabierze odwiedzających w filmową podróż po najciekawszych projektach. Na amatorów gier komputerowych czeka wyzwanie – „Zmniejsz różnice”. Zabawa polega na układaniu opadających elementów, tak aby wyrównać poziom we wszystkich słupkach widocznych na dużym ekranie. Mechanizm gry nawiązuje do misji funduszu szwajcarskiego, którego celem jest zmniejszanie różnic rozwojowych pomiędzy Polską a bogatszymi państwami oraz między regionami wewnątrz kraju.
Na interaktywnej mapie będzie można sprawdzić, gdzie zlokalizowane są projekty dofinansowane z SPPW. Wystarczy nacisnąć przycisk odpowiadający wybranemu projektowi, a jego lokalizacja zostanie podświetlona na ogromnej mapie. W sąsiedztwie pawilonu zorganizowana zostanie również wystawa zdjęć zrealizowanych projektów.
Zobacz jak zmienia się Podkarpackie
Na terenie województwa realizowanych jest 11 dużych projektów i programów. Oznacza to, że w regionie zainwestowano 39,4 mln franków szwajcarskich, czyli 126 mln zł. Dwa z nich dotyczą rozwoju ekonomicznego Karpat. Rozdysponowano m.in. 150 dotacji na założenie własnej firmy oraz utworzono Karpackie Centrum Współpracy Gospodarczej i Produktu Regionalnego.
Przeprowadzono szkolenia służb w zakresie reagowania kryzysowego. Fundacja Karpacka – Polska zadbała o zachowanie przyrodniczych walorów m.in. Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Orliki, rysie i jelenie dostały nadajniki GPS, pozwalające śledzić trasy ich wędrówek. Zmodernizowano domy pomocy społecznej i przeszkolono ich personel. W gminach dorzecza Wisłoki zainstalowane zostaną systemy pozyskiwania energii słonecznej.
Fundusz szwajcarski
Jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię państwom, które przystąpiły do Unii Europejskiej od 1. maja 2004 r. Polska jest jednym z 12 państw korzystających z pieniędzy. Na mocy umów międzynarodowych, rozdysponowano ponad 1 mld franków szwajcarskich. Dla naszego kraju fundusz szwajcarski przewiduje niemal połowę tej kwoty.
Dotychczas ogłoszono 80 konkursów, a w trakcie realizacji jest ok. 1300 projektów. Program trwa do połowy 2017 roku.
redakcja@rzeszow-news.pl
![Niedźwiedź w centrum miasta. Mieszkańcy przerażeni spacerem drapieżnika [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/niedzwiedzi-przemysl-218x150.jpg)



![Pijani rodzice za kierownicą na Podkarpaciu. W autach wieźli małe dzieci [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pijani-rodzice-kierowcy-218x150.jpg)











![Wielofunkcyjny kompleks sportowy przy ul. Wyspiańskiego ukończony [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/vvvv-218x150.jpg)

![Mieszkańcy Rzeszowa mają dość. Po latach obietnic wyszli na tory i żądają bezpiecznego przejścia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/tory-zawiszy-rzeszow5-218x150.jpg)


![Gumowe ronda w Rzeszowie już działają. Czy eksperyment za 40 tysięcy sprawdza się? [FILM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/gumowa-ronda-rzeszow-pierwsz-test-poniedzialek-01-218x150.jpg)
![II Zlot Zabytkowych Autobusów w Rzeszowie przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zlot-autobusow-rzeszow2026-5-218x150.jpg)








![“Elektronik” w Rzeszowie zyskuje potężnego partnera. Współpraca otworzy uczniom drzwi do kariery [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/elektronik-rzeszow-umowa0-218x150.jpg)
![Pięści i kopnięcia w ruch. Sukces studentki WSPiA w kickboxingu. Złoty medal! [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Nowy-projekt-2-218x150.jpg)

![Szkoła w Rzeszowie za 20 milionów gotowa. Teraz czas na odbiór inwestycji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Szkola-Podstawowa21Rzeszow-2-218x150.jpg)
![Letni sezon nad wodą na Podkarpaciu wystartował. Trzy kąpieliska w regionie już są otwarte [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zwirownia-rzeszow1-218x150.jpg)



![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)




![Niedźwiedź w centrum miasta. Mieszkańcy przerażeni spacerem drapieżnika [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/niedzwiedzi-przemysl-100x70.jpg)


![Wielofunkcyjny kompleks sportowy przy ul. Wyspiańskiego ukończony [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/vvvv-324x235.jpg)