Reklama

Trzy firmy są chętne do rozbudowy bezprzewodowej sieci szerokopasmowej Resman. Nowe nadajniki będą w technologii WiMAX. Dzięki nim darmowy internet będzie dostępny w całym Rzeszowie i Krasnem.

18 milionów złotych ma kosztować modernizacja i budowa nowych nadajników dla rzeszowskiej bezprzewodowej sieci internetowej. Dzięki temu, Resman swoim zasięgiem ma objąć cały Rzeszów oraz gminę Krasne. Oferty od wykonawców zostały już otwarte. Wszystkie mieszczą się w kwocie, jaka wcześniej została zarezerwowana w budżecie.

– Firmy na uzupełnienie dokumentów przetargowych mają czas do 30 września. W tym czasie zajmiemy się analizą ofert – mówi Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie. – Umowa ze zwycięzcą zostanie podpisana w przeciągu kilku miesięcy.

Zwycięzca przetargu, w Rzeszowie będzie musiał zainstalować dodatkowe, nowoczesne nadajniki. Rozbudowa sieci jest konieczna, ponieważ obecnie w zasięgu Resmana jest tylko 60 proc. miasta.

Znajdujące się na terenie Rzeszowa 63 nadajniki wykorzystują przestarzałą technologię Wi-Fi, która nie sprawdza się na terenach miejskich, zabudowanych wysokimi budynkami. Modernizacja zakłada, że ma zostać zamontowanych 100 nowych nadajników. Rozbudowa sieci szerokopasmowej potrwa do przyszłego roku.

Nowe nadajniki będą działać w technologii WiMAX. To technika bezprzewodowej, radiowej transmisji danych, o standardach stworzonych dla szerokopasmowego, radiowego dostępu na dużych obszarach. Gwarantują one konfigurację sprzętu tak, aby urządzenia różnych dostawców pracowały na tych samych konfiguracjach, tj. aby wzajemnie ze sobą współpracowały.

Po modernizacji przenośne urządzenia, w których odbieramy internet, takie jak: telefony czy tablety nie będą musiały już widzieć się z hot-spotem Resmana. By działał internet wystarczy zwykła bezprzewodowa karta sieciowa. Jedynie w większej odległości od nadajników potrzebna będzie antena za ok. 150-200 zł.

Przy okazji modernizacji sieci powstanie także edukacyjna platforma informatyczna. Dzięki niej, rodzice będą mogli bez przeszkód sprawdzać listę obecności, czy oceny swoich dzieci w elektronicznych dziennikach. Dodatkowo, platforma ma być pomocna podczas naboru do szkół.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

5 KOMENTARZE

  1. Dlaczego pisze się głupoty w stylu “przestarzałą technologię Wi-Fi”. WiFi nie jest przestarzała. Z biegiem czasu zmieniał się standard i tak oto mamy już wifi w 802.11ac (uzyskuje prędkości większe niż WiMAX) kiedy to Resman zatrzymał się na 802.11g – należałoby o tym napisać dokładniej

  2. Żaden tablet, telefon czy smartfon dostepny na polskim rynku nie obsługuje WIMAX. To nie to samo co wi-fi te 2 standardy są niekompatybilne. Żeby zachrumkało trzeba dokupić karte sieciową ktora z racji nietypowości tania nie jest i niedostępna nawet na allegro? Pewnie trzeba kupić aż na ebayu.

Comments are closed.