Zdjęcie: Przemysław Keler / Kancelaria Prezydenta RP

Andrzej Duda, prezydent RP, w piątek wręczył odznaczenia państwowe z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Wśród nagrodzonych był m.in. Tadeusz Ferenc, były prezydent Rzeszowa. 

Prezydent Duda wręczył odznaczenia kilkudziesięciu samorządowcom i byłym samorządowcom z całej Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce”.

– Każdy z Państwa, budując swoją małą ojczyznę na poziomie lokalnym, regionalnym, buduje także każdą cegiełką, którą na co dzień układa nasz wspólny dobrobyt, dobrobyt całej Polski – mówił podczas uroczystości Andrzej Duda. 

– Zdaliście egzamin. Zobaczyliśmy coś, co nazywa się prawdziwą subsydiarnością – mówił Duda, dodając, że ludzie w spontanicznym odruchu serca, przez nikogo niewzywani pojechali na granicę, by pomagać przybyszom z Ukrainy.

Prezydent podziękował samorządowcom za to, że zdają „egzamin z naszego człowieczeństwa, z naszego sąsiedztwa, a także funkcjonowania reguł demokracji”. 

Duda ceni Ferenca

Wśród nagrodzonych był m.in. Tadeusz Ferenc, były prezydent Rzeszowa, który miastem rządził przez prawie 19 lat. Ferenc otrzymał od Andrzeja Dudy Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!
Zdjęcie: Jakub Szymczuk / Kancelaria Prezydenta RP

Tadeusz Ferenc w lutym 2021 roku zrezygnował ze stanowiska prezydenta miasta. Andrzej Duda w liście napisał mu potem: „Rzeszów jest miejscem, które dzisiaj urzeka i przyciąga, miejscem, z którego rzeszowianie są dumni i wiążą z jego rozwojem swoje życiowe plany”.

– Prezydent Andrzej Duda przychylnie patrzył na Rzeszów i województwo podkarpackie. Bez pozytywnych decyzji władz centralnych nie udałoby się osiągnąć tego, co zrobiliśmy – komentował wtedy Tadeusz Ferenc.

Nie tylko Tadeusz Ferenc został nagrodzony podczas piątkowej uroczystości w pałacu prezydenckim. Andrzej Duda wręczył Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Józefowi Jodłowskiemu, staroście rzeszowskiemu. 

Dzień Samorządu Terytorialnego został ustanowiony przez Sejm w 2000 roku dla upamiętnienia pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku i w rocznicę 10-lecia odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

Zdjęcie: Przemysław Keler / Kancelaria Prezydenta RP

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama