Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News

Zespół roboczy ds. migracji i integracji powołało 12 prezydentów największych polskich miast. Projekt poparł m.in. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. – Wspólnie jesteśmy w stanie wypracować odpowiednią kulturę przyjęcia migrantów – twierdzą prezydenci.

W piątek w Gdańsku prezydenci podpisali deklarację o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji. Unię tworzy 12 największych polskich miast, wśród nich jest także Rzeszów. Deklaracje podpisali prezydenci tych miast, m.in. Tadeusz Ferenc. Pozostali to prezydenci Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Deklaracja 12 prezydentów ws. integracji to zupełne przeciwieństwo polityki rządu PiS, który nie chce przyjmować uchodźców. Prezydenci uważają, że „migracje to procesy dynamiczne, powszechne i – jak pokazuje historia świata – nieuniknione, a w kontekście sytuacji społeczno-demograficznej naszego kraju – wręcz korzystne”.

Prezydenci przypomnieli, że „przez wieki Polska była krajem wieloetnicznym i wielokulturowym, przyjmującym nowych przybyszów, gościnnym dla ludzi innych narodowości, ras czy religii”.

 – W 2030 roku Polska przestanie być krajem emigranckim, a stanie się krajem imigranckim. Do Polski przyjeżdżać będzie więcej ludzi, niż z niej wyjeżdżać. Trzeba się uczyć na błędach i doświadczeniach innych. Warto się przygotować do tej wizji, wyprzedzając i dopingując rząd centralny – mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, gospodarz piątkowego spotkania. 

„Polskie duże miasta od wielu lat są otwarte na procesy migracyjne i różnorodność mieszkańców. Przyjazna obsługa w urzędach, znalezienie mieszkania, możliwości zatrudnienia, dostęp do edukacji i służby zdrowia, nauka języka i kultury polskiej – to podstawy integracji ludzi o różnym pochodzeniu” – czytamy w deklaracji, którą Rzeszów News otrzymał z Unii Metropolii Polskich.

Zdaniem 12 prezydentów do przyjaznego przyjęcia imigrantów konieczne jest wspólne działanie organów władzy samorządowej i rządowej, służb publicznych, organizacji pozarządowych, kościołów, uczelni wyższych, instytucji kultury oraz organizacji biznesu i rynku pracy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„W naszym wspólnym, szeroko rozumianym interesie jest odpowiedzialne i bezpieczne zarządzanie migracjami na poziomie lokalnym tak, aby tworzyć miasta społecznie spójne, minimalizując zagrożenia związane z gettoizacją, separacją, biedą i wykluczeniem nowych mieszkańców” – podkreślili prezydenci w podpisanej deklaracji.

Zadeklarowali, że ich miasta będą współdziałały w wymianie doświadczeń i dobrych praktyk, by zapewnić wysoką jakość życia wszystkim mieszkańcom – „w duchu solidarności i odpowiedzialności za wspólnotę, którą tworzymy wraz z migrantami”.

Prezydenci powołali zespół roboczy ds. migracji i integracji, który wymieniać informacje i doświadczenia miast na temat migracji. Zespół będzie wspierany specjalistyczną wiedzą  dwóch kluczowych organizacji: Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) oraz Biura Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Prezydenci zadeklarowali „otwartość i wolę partnerskiej współpracy” z przedstawicielami rządu, organizacjami pozarządowymi i związkami religijnym, by stworzyć i wdrożyć taką polską politykę migracyjną, która jest oparta na bezpiecznym zarządzaniu tej dziedziny. 

„Wspólnie jesteśmy w stanie wypracować odpowiednią kulturę przyjęcia migrantów, co pomoże rozwijać nasze miasta, czynić je bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi” – napisali prezydenci 12 miast Unii Metropolii Polskich.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama