Zdjęcie: Tadeusz Nalepa podczas widowiska „Rzeka Dzieciństwa - 60 lat" / Rzeszów 2003 r. / fot. Ryszard Cieliński.
Reklama

Legenda polskiej muzyki rockowej i bluesowej. W latach 60. ub. wieku założył zespoły Blackout i Breakout. Od niedzieli (11 września) Tadeusz Nalepa będzie patronem zabytkowego parku w Zgłobniu k. Rzeszowa.

Tadeusz Nalepa całe swoje dzieciństwo i młodość spędził w Rzeszowie, ale pochodzi ze Zgłobnia. Tam się urodził. – Mieszkańcy Zgłobnia chcieli przywrócić jego pamięć. Zaproponowali, żeby zabytkowy park miał imię Tadeusza Nalepy – mówi Tomasz Paulukiewicz, współorganizator niedzielnych uroczystości, który w przeszłości współpracował z Nalepą. 

Uroczystości odbędą się na skwerze, pomiędzy szkołą podstawową a zabytkowym XIX-wiecznym dworkiem, w którym odbywają się Warsztaty Terapii Zajęciowej. Początek o godz. 17:45. Najpierw będzie przedstawienie teatralne, później koncert z udziałem uczniów i nauczycieli szkoły podstawowej oraz mieszkańców Zgłobnia.

Piosenki Tadeusza Nalepy będzie śpiewał m.in 71-letni Tadeusz Ciebiera, który przyjaźnił się z muzykiem. – Odwiedzał go w Rzeszowie, gdy mieszkał z rodzicami w bloku przy ul. Hetmańskiej. Pan Tadeusz grał z Nalepą w palanta – opowiada Paulukiewicz. 

W programie jest 13 piosenek z repertuaru Breakout, ale też te, które Nalepa nagrywał pod koniec kariery, wielkie przeboje i mniej znane utwory. 

Zagra też zespół, który poprowadzi basista Jerzy Czeluśniak, na gitarze zagra Waldi Rzeszut, a na perkusji 14-letni Damian Drzał ze Zgłobnia, młody ale już nagradzany muzyk. 

W razie deszczu, uroczystość odbędzie się w sali gimnastycznej szkoły. 

Tadeusz Nalepa ze Zgłobnia 

Tadeusz Nalepa urodził się w 1943 r. Ukończył szkołę muzyczną w Rzeszowie w klasach skrzypiec, klarnetu i kontrabasu. Ale zaczynał od grania na weselach.   

Przez pierwsze lat swojej kariery występował pod szyldem zespołów: Blackout i Breakout. Od początku lat 80. występował pod własnym nazwiskiem. Nazywany go już wtedy „ojcem polskiego bluesa”. Nalepa nagrywał i koncertował z wieloma muzykami. Byli wśród nich najwybitniejsi polscy instrumentaliści, zarówno rockowi jak i jazzowi.   

Grał nie tylko w Europie, grał też w Australii i w Ameryce Północnej. W klubach Nowego Jorku, jednego z tych miast gdzie narodził się blues, publiczność słuchała go z takim samym uznaniem jak we Władywostoku.

Nalepa nagrał 20 premierowych płyt studyjnych. Komponował muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Za muzykę do filmu „Śmierć Dziecioroba” otrzymał nagrodę główną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W Rzeszowie od 13 lat organizowany jest festiwal Breakout Days (w dniach 15-17 września odbędzie się jego kolejna edycja), na 3 Maja stoi pomnik Nalepy.

Tadeusz Nalepa występował prawie do końca życia. Ostatni swój koncert zagrał w Czechach. Jego dziadek był skrzypkiem-prymistą, znanej i popularnej zgłobieńskiej kapeli. W Zgłobniu pochowani są nie tylko jego dziadkowie, ale i rodzice. Sam Nalepa spoczywa na warszawskich Powązkach. Artysta zmarł w Warszawie 4 marca 2007 roku.

Zdjęcie: materiały organizatorów

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama