Zdjęcie: OneBillionRising.org
Reklama

„One Billion Rising” to akcja w formie tańca przeciwko wszelkim przejawom przemocy wobec kobiet organizowana od 2013 roku na całym świecie 14 lutego – w Walentynki. W tym roku pod hasłem „Nazywam się miliard” zatańczy również Rzeszów, by sprzeciwić się gwałtom na randce.

W Polsce praktycznie nie słyszymy o problemach przemocy w związkach nastolatków, o gwałtach na randce, molestowaniu seksualnym dziewcząt; może się on wydawać społecznie nikły w porównaniu z bezkresem przemocy, do jakiej dochodzi w związkach osób dorosłych. Tymczasem statystyki biją na alarm. Przemoc w związkach nastolatków jest podobnie nasilona, jak to, co się dzieje w relacjach dorosłych.

– W Polsce nikt regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje – mówi Patricia Mitro, prezes Fundacji Prawnikon oraz koordynatorka akcji „One Billion Rising” na  Podkarpaciu.

Tegoroczna edycja „One Billion Rising” odbywa się pod hasłem „Nazywam się Miliard”, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. – Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię – wyjaśnia Mitro.

Dlatego też od poniedziałku (30 stycznia) w Rzeszowie rozpoczną się  próby do tanecznego happeningu, które będą również w środy i piątki o godz. 18:00.  Miejsce zależeć będzie od ilości uczestników. Wszystkie osoby zainteresowane czynnym  udziałem proszone są o kontakt e-mailowy: prawnikon@op.pl lub telefoniczny: 733 660 566.

W Rzeszowie flash mob odbędzie się oczywiście 14 lutego około godz. 15:30 przy studni na Rynku. W programie wydarzenia znajdują się również bezpłatne porady prawne w siedzibie Fundacji Prawnikon, ul. Warszawska 5/7 (I piętro w Rzeszowie) w godzinach 8:00-12:00; darmowe porady prawne udzielane w rzeszowskim punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej zlokalizowanym przy ul. Rynek 7 w godzinach 8:00-12:00 oraz 14:00-18:00 (dla osób zgodnie z ustawą kwalifikujących się do uzyskania takiego wsparcia)

Dodatkowo będzie można również skorzystać z darmowego badania wzroku w Salonie Optycznym Dr Marchewka od 15:00 do 17:00 oraz masażu zorganizowanego przez Rudek Gabinety Rehabilitacji w Rzeszowie od 15:00-17:00.

Patricia Mitro podkreśla, że problem przemocy wobec kobiet jest wszędzie, nawet i na Podkarpaciu, chociaż nie jest on nagłaśniany. – Nasza fundacja ma kilka oddziałów na Podkarpaciu. Miesięcznie udzielamy około 100 porad prawnych kobietom, które doświadczyły przemocy – mówi Patricia Mitro.

– Pomagamy tym kobietom przy rozwodach, w kwestiach opieki nad dzieckiem, a także, by psychicznie dojrzały do decyzji np. o odejściu od bijącego męża, bo niestety  często w naszym społeczeństwie pokutują takie stereotypy, jak rola kobiety jako usłużna, opiekunka ogniska, że „brudy pierze się we własnym domu”, że „tak musi być” – dodaje.

Początków akcji „One Billion Rising” można się dopatrzeć w dniu 14 lutego 2013 roku, kiedy to  po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu czterech lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając  takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych.

Każdy kraj czy  miejscowość wybierała i dodawała kolejne formy przemocy, które były dla lokalnej społeczności najważniejsze.

W Polsce akcję przeprowadzono po raz pierwszy w 2015 roku, dołączyło do niej 17 polskich miejscowości, a w 2016 roku tańczyło i protestowało niemal 60. – Za każdym razem poruszany jest trudny, zamieciony pod dywan problem związany z przemocą wobec kobiet i/lub dziewcząt – wyjaśnia Mitro.

Inicjatywą organizatorek polskiej akcji jest powstanie w 2015 roku Antyprzemocowej Sieci Kobiet – sieci grup i organizacji z całej Polski specjalizujących się lokalnie w działaniach przeciwprzemocowych, a Fundacja Prawnikon jest od dwóch lat zrzeszona w tej sieci, czynnie pomagając ofiarom przemocy.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: