Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Krajowy Zasób Nieruchomości ma „ale” do nazwy spółki, która ma budować w Rzeszowie tanie mieszkania w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.

Jak informowaliśmy, miasto Rzeszów chce utworzyć spółkę z rządowym Krajowym Zasobem Nieruchomości. 850 mieszkań miałoby powstać przy ulicy Wołyńskiej na osiedlu Kotuli. Wcześniej musi powstać spółka. Rzeszów chce ją tworzyć także z innymi samorządami. Takie deklaracje złożyły: Kuryłówka, Strzyżów, Nowa Dęba i Błażowa. 

We wtorek (30 sierpnia) zgodę na utworzenie spółki mieli wydać radni miejscy. Ale nieoczekiwanie temat został zdjęty z porządku obrad. – Krajowy Zasób Nieruchomości zgłosił zastrzeżenia co do nazwy spółki. Mamy nadzieję, że sytuacja z nazwą wyprostuje się do końca września – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Miasto wymyśliło, że spółkę nazwie SIM „Galicja”. Joanna Kołakowska – Koroluk, rzecznik KZN, twierdzi, że nazwy z nimi nie skonsultowano. – Ponadto, nawiązanie do historycznej nazwy kojarzącej się z okresem zaborów i utratą polskiej niepodległości budzi negatywne skojarzenia i nie może być przez nas zaakceptowana – mówi Kołakowska – Koroluk.

Zapowiada, że KZN będzie ze wspólnikami konsultował nową nazwę dla spółki. – Zależy nam, żeby nazwa była wypracowana wspólnie, przy pełnej akceptacji wszystkich zainteresowanych stron – dodaje rzecznik Kołakowska – Koroluk. I podkreśla, że KZN dołoży ze swojej strony wszelkich starań, by proces powoływania spółki przebiegł jak najsprawniej.

– Mamy nadzieję, że kolejna Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa na Podkarpaciu już niebawem będzie mogła rozpocząć działalność – przekazała nam Joanna Kołakowska – Koroluk. 

Ideą powoływania SIM-ów jest budowa tanich mieszkań czynszowych. Rzeszów na budowę mieszkań ma otrzymać z budżetu państwa 3 mln zł. Przyszły lokator będzie musiał wnieść tzw. opłatę założycielską, 10 procent wartości mieszkania. Z czasem mieszkanie będzie można wykupić. Średni metraż ma wynosić 52 m kw.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama